| crocodilus a întrebat:

Salutare, am
tot cautat pe net si nu am gasit. Crocodilul poate respira sub apa? sau cat timp poate sa isi tina respiratia si daca se poate ineca?

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Serios ai cautat sau era mai usor sa caute altul pentru tine?

„Dacă vorbim despre o imersiune profundă, atunci, desigur, crocodilul nu poate respira, fiind complet sub apă. Pentru o funcționare normală, această reptilă are nevoie de oxigen eliberat din aer. Când este cufundat, animalul își ține respirația pentru timpul potrivit - de obicei nu mai mult de jumătate de oră. Dacă pericolul așteaptă afară sau există o altă nevoie de a rămâne în partea de jos mult timp, atunci prădătorul își reduce activitatea la minimum pentru a supraviețui fără a respira până la 3 ore."