| Yhg a întrebat:

Salutare.Am un prieten care este clasa a 8-a si din opțiunile făcute nu a intrat la niciun liceu.O sa faca el opțiunile cu liceele rămase sau o sa aleaga calculatorul?

1 răspuns:
| Arna a răspuns:

Bună! Din păcate, dacă nu a intrat la nicio opțiune din cele pe care le-a bifat, atunci calculatorul va alege pentru el și îl va trimite la un liceu unde mai există locuri libere, neocupate. Lucrul esențial de care trebuie să ții cont la bifarea opțiunilor este că trebuie să pui cât mai multe opțiuni (mai ales pentru că nu te costă nimic să pui mai multe opțiuni, oricâte ar fi ele), în funcție de poziția pe care ești tu în cadrul județului tău și în funcție de locurile disponibile în fiecare clasă. Să îți dau un exemplu: tu ești pe poziția 340 în județul tău (ne referim la județ pentru că automat, vei concura la intrarea la liceu cu toți ceilalți copii din județ). Dacă tu de exemplu pui 5 opțiuni, iar fiecare profil pentru care optezi are disponibile 28 de locuri, 28x5 fac 140. Deci, de la 140 la 340 e diferență mare, așa că tu trebuie să mai bifezi alte profiluri sau alte licee, care cumulat cu toate locurile disponibile să iasă 340, poziția ta pe județ. Mai pe scurt, trebuie să te gândești că toți cei 339 de elevi dinaintea ta își doresc exact la clasele la care îți dorești tu. Tocmai de aceea, trebuie calculat să pui opțiunile astfel încât numărul total de locuri disponibile puse la bătaie de liceele și clasele la care optezi să treacă de poziția ta de pe județ. El trebuia să calculeze și să pune opțiuni care cumulate să treacă de poziția sa de pe județ, în cazul exemplului meu, peste 340, chiar și 341 de locuri erau de ajuns. Dacă nu a făcut așa, calculatorul îl va trimite unde mai există locuri libere în județul său. Din păcate, nu mulți profesori fac instruirea pentru realizarea opțiunilor și mulți nu o fac bine, nefăcându-i să înțeleagă pe elevi și pe părinți ce ar trebui aceștia să bifeze, în funcție de rezultatele obținute. Mult succes!