| Claudiu49 a întrebat:

Salutare!
Anul asta termin clasa a12a si trebuie sa fac atestatul(specializare: Turism).
Titlul lucrarii mele este: Muntii Bucegi-trasee si cabane turistice.
Cei care ati facut deja atestatele... imi puteti da cateva informatii despre cuprins si structura?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Dacă ai materialul, care foarte probabil că e inspirat din mai multe lucrări ( așa- zisa „bibliografie"), nu ai gîndit și să te și orientezi cum sînt concepute acele cărți? Că în fond asta faci tu.
Realizezi o introducere, cu importanța și necesitatea studiului tău, apoi dezvolți conținutul de idei și la urmă încropești și o concluzie cu diferite chestii:statistici, păreri ale altora, ale tale sau poate și alte mici idei de importanță totuși în arealul temei abordate.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Băi, fecior! Du-te pe la o bibliotecă, încearcă să găsești niște cărți despre munții Bucegi, despre cabanele sale, despre traseele turistice ( de iarnă, de vară), unele bune pentru turiști, altele nu prea sau dificile, sau periculoase.
Condiții de acces de la DN spre cabane, cîți km de la o gară sau oraș, ce condiții de cazare sînt la respectivele cabane.
Caută pliante și ghiduri de turism.
Cînd ai aceste materiale începi să le studiezi și apoi îți vin în minte și ideile despre ce trebuie să scrii.
Foarte multe date găsești pe internet.
Despre cabane cred că ai sute de pagini pe inernet.
Numai să vrei să cauți și să muncești.
Treaba e că aici e lucrul cel mai dificil. La a munci singur. E mai ușor să-ți dea unul gata făcut.
Ai să reușești în viață cînd va zbura porcul!

| Claudiu49 explică:

Nu m-ai inteles. Eu am toate datele necesare, dar nu stiu ordinea in care sa le pun. Am intrebat despre cuprins(vreau un exemplu concret daca are cineva) nu toata lucrarea gata facuta. Daca nu am cuprinsul nu pot incepe sa prelucrez datele...

| corolav a răspuns (pentru Claudiu49):

Dacă ai materialul, care foarte probabil că e inspirat din mai multe lucrări ( așa- zisa „bibliografie"), nu ai gîndit și să te și orientezi cum sînt concepute acele cărți? Că în fond asta faci tu.
Realizezi o introducere, cu importanța și necesitatea studiului tău, apoi dezvolți conținutul de idei și la urmă încropești și o concluzie cu diferite chestii:statistici, păreri ale altora, ale tale sau poate și alte mici idei de importanță totuși în arealul temei abordate.

| Claudiu49 explică:

Daca are cineva facuta o lucrare asemanatoare. puneti-mi aici cuprinsul.