| Crash94 a întrebat:

Salutare!

Apelez la voi cu câteva întrebări:

1. Ce înseamnă să se corecteze pH-ul cu o anumită soluție, în cadrul preparării unui reactiv? Cum știu când am ajuns la pH-ul cerut? Ține de culoare?

2. Când o soluție trebuie să fie 1:3, înseamnă că pun o parte apă și 3 părți soluție?

Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

1- inseamna ca pentru a ajunge la ph-ul dorit se adauga o solutie acida sau bazica. Daca folosesti benzi de hartie pentru a masura PH-ul atunci da, este vorba de culoarea pe care o are banda. Poti folosi si un tester electronic si atunci citesti pe ecran valoarea ph-ului.
2- Nu, este invers, o parte solutie si restul apa.
Cu placere.