| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa devin arheolog.Ce trebuie sa fac și ce facultate trebuie sa urmez?

Răspuns Câştigător
| SpyG a răspuns:

Pentru a deveni Arheolog: În primul rând să vă înscrieţi la Facultatea de Istorie şi Filosofie din cadrul UBB Cluj, la specializarea Arheologie. După trei ani veţi obţine o diplomă de licenţă, cu ajutorul căreia vă puteţi înscrie la un masterat în acelaşi domeniu. Diploma de licenţă reprezintă doar primul pas pentru a putea fi arheolog (în sistemul de învăţământ „Bologna" nivelul licenţă este un nivel de studii generale, studiile aprofundate fiind realizate la nivel de master). După ce ati absolvit şi masteratul, pe baza unei cereri, vă înscrieţi în Registrul Naţional al Arheologilor şi din acel moment sunteţi arheolog cu acte în regulă.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facultatea de istorie sectia arheologie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa urmezi Facultatea de Arheologie de la Cluj (acolo stiu ca este) din cadrul Facultatii de Istorie si Filosofie.

| presus a răspuns:

Urmeaza Facultatea de Istorie si Filosofie, cu specializare in Arheologie.

| SpyG a răspuns:

În primul rând să vă înscrieţi la Facultatea de Istorie şi Filosofie din cadrul UBB Cluj, la specializarea Arheologie. După trei ani veţi obţine o diplomă de licenţă, cu ajutorul căreia vă puteţi înscrie la un masterat în acelaşi domeniu. Diploma de licenţă reprezintă doar primul pas pentru a putea fi arheolog (în sistemul de învăţământ „Bologna" nivelul licenţă este un nivel de studii generale, studiile aprofundate fiind realizate la nivel de master). După ce ati absolvit şi masteratul, pe baza unei cereri, vă înscrieţi în Registrul Naţional al Arheologilor şi din acel moment sunteţi arheolog cu acte în regulă.