| Golyat18 a întrebat:

Salutare, as vrea sa îmi dați ceva detalii despre înființarea noului testament
Vreau sa zic detalii istorice fără dzeu sau popii și etc
Poate știți ceva conținut istoric despre noul testament
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Https://www.youtube.com/user/bartdehrman

Asta e canalul unui profesor universitar de Noul Testament. Profesorul e ateu, deci nu cauta sa te evanghelizeze.

10 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Noul testament, nu este "infiintat", ci este scris.
Sunt amintirile unor oameni apropiati lui Isus.
Apropo, ai citit Noul testament? Nu cred. Altfel, nu puneai astfel intrebarea. Chiar "necredincios" fiind, e bine sa-l citesti, sa stii ce scrie acolo, sa nu te prosteasca altii cu "dumnezei si popi".

| doctorandus a răspuns (pentru Yuoia):

De fapt nu: Pavel nu a fost martor la viata lui Isus, iar restul scrierilor din Noul Testament nu au fost scrise de martori la viata lui Isus. Evangheliile nici macar *nu pretind* ca ar fi fost scrise de martori oculari la viata lui Isus.

Ia da tu un verset dintr-o evanghelie din care sa reiasa explicit ca evanghelia respectiva a fost scrisa de un martor ocular. Poti sa gugalesti cat vrei, sa mergi la biblioteca si sa intrebi pe cine vrei.

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Uită-te în Ioan 21 cu 24 și 25
(chiar ultimele versete)
Se înțelege ca Ioan (apostolul) ar fi scris cartea.
Problema e ca nu prea am încredere nu prea găsesc date istorice privind viata lui Isus
Mersi de link!

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

De fapt, nu: el/noi. Ucenicul cel iubit este "el", cei care scriu evanghelia sunt "noi".

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

De unde reiese ca sunt "noi"?

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

Https://hermeneutics.stackexchange.com/......his-gospel

Why does Matthew not write about himself in the story? The book of John does not speak of himself - why? At the end of John (21:24), he writes, "This is the disciple who is testifying to these things and has written them, and we know that his testimony is true." Note how the author differentiates between his source of information, "the disciple who testifies," and himself: "we know that his testimony is true." He/we: this author is not the disciple. He claims to have gotten some of his information from the disciple. We must conclude that none of the authors were disciples and only reported what they heard.
— Grant Steves, Jesus Interrupted by Bart D. Ehrman

| Golyat18 explică (pentru doctorandus):

Când spune noi se refera la noi biserica.
În sensul celor care îl citesc
Sau poate a fost chiar copiata complet cartea, cu adăugarea celor care care au copiat-o la sfârșit: "și știm ca mărturia lui este adevărată"

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

Ma rog, ne putem da in multe feluri cu presupusul, in orice caz ideea ca acel ucenic a scris Evanghelia dupa Ioan n-a convins majoritatea profesorilor universitari de Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru Golyat18):

Nu ca ar fi o dovada, dar chiar in Biblie scrie ca apostolii Petru si Ioan erau analfabeti.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Cum adica despre infiintarea lui?!? Noul Testament cuprinde mai multe carti... Detaliile istorice reies din cuprinsul lui, unde sunt mentionati conducatori, ani... date care se pot verifica.

| doctorandus a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Https://www.youtube.com/user/bartdehrman

Asta e canalul unui profesor universitar de Noul Testament. Profesorul e ateu, deci nu cauta sa te evanghelizeze.