| Mihaella4356 a întrebat:

Care e diferența dintre kinetoterapie și balneo fizio kinetoterapie si recuperare? M-am uitat un pic pe materiile care se vor studia de la ambele facultati și mi se pare ca la balneo e mai serios, ca înveți mai multe.Dar am citit si pe ceva forumuri pe net (destul de vagi informațiile ce-i drept) ca ar fi mai ok la kineto.
Nu gasesc foarte multe informatii pe internet. Dupa finalizarea studiilor, diplomele sunt cam la fel? Unde mă pot angaja dacă termin în cadrul facultății de medicină? Unde mă pot angaja dacă termin in cadrul facultății de sport?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Kinetoterapia este ajutorarea fizica ai bolnavilor cu probleme de miscare. Cuprinde exercitii de gimnastica, masaj, etc.
Balneo fizio kinetoterapia este mai larga, cuprinde si tratamentele balneare, in bazin, precum si masaj electric, terapie prin unde electromagnetice (radio) etc.

Cu ambele pregatiri te poti angaja la clinici si /saloane de recuperare, sau poti practica si individual, chiar sa ai salonul tau propriu.

Dupa terminarea facultatii de sport, poti deveni profesor de gimnastica sau antrenor sportiv.

| Mihaella4356 explică (pentru Bula):

Am văzut că se bazează mai mult pe sport kineto. Deci..La balneo faci și ce se face la kineto și ceva in plus, sau la partea de recuperare prin sport sunt mai slabi pregătiți?

| Bula a răspuns (pentru Mihaella4356):

Fiecare se pregateste cat invata, cat este interesat.
La majoritatea facultatilor poti asculta orele chiar daca nu esti inscris, diferenta este ca nu primesti note si diploma.