| NYØ2002 a întrebat:

Ce job-uri mai bunicele pot avea daca sunt la Tehnician In activitati de comert cu bac si fara bac (nu stiu sigur daca iau bacul)?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara matematica, in comert poti deveni doar salahor, sofer, stivuitorist, etc.
Daca ai si ceva habar la matematica elementara, atunci poti deveni si magazioner, gestionar etc., unde se lucreaza cu valori, cantitati si bani.

| NYØ2002 explică (pentru Bula):

Cica pot deveni operator, dar faza este ca trebuie sa stiu oleaca dr engleza

| Bula a răspuns (pentru NYØ2002):

Evident.
Majoritatea documentatiilor si actelor de insotire sunt in limba engleza.

| Violleta2022 a răspuns:

Fara BAC: muncitor necalificat, pe oriunde gasesti de munca.
Cu BAC-ul luat: casier la vreun magazin, vanzator ambulant, distribuitor de produse, magazioner, muncitor la depozit samd.

| Cosmin86 a răspuns:

Cum sa nu iei un examen atat de SIMPLU cum e bacul?

Pai la facultate, unde examenele sunt de 3-4 ori mai grele, CE o sa faci?

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Bacul mi se pare greu mai ales ca nu stiu nimic si iti este usor sa spui ca tu le stii deja.Eu la mate sunt bata, in generala numai la mate am ramas corigent.Medie mai mare de 5 nu am avut

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Pai si ce solutii concrete ai? Meditatii + 3-4 ore de invatat pe zi?

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Eu cand ajung acasa nici caietul nu il deschid si la mate sunt bata, daca ai pierdut firul de mic degeaba.Am facut si pregatire 4 ani dar degeaba nu se prinde de mine

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Te-ai nascut intr-o familie de prosti?

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Cam asa ceva! Parintii meu au amandoi 10 clase numai ca Mama a facut profesionala de textile si acum lucreaza la Ciblim la papuci si taicameo are 2 clase de liceu, la un fel de mecanica si el a devenit lautar

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Trist... acum depinde de tine ce viata iti doresti: daca vrei sa-ti tarasti zilele cu 2 lei pe luna, cum fac majoritatea romanilor, sau daca vrei ceva mai mult.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Armata fara bac e singura solutie

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Si o sa castigi 2 lei.
Ca sa castigi bine in armata, gen colonel, trebuie sa ai facultate (acadamia militara).

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Se castiga bine si ca soldat.Un soldat castiga 1900 lei+ Normal de hrana 1000 lei deci merita.Un colonel cam 7000-10000 lei cam asa

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

1900 de lei ti se pare "bine"? Pentru mine orice e sub 10.000 e slab.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

In Romania putin castiga atât.Multi primesc cam 2000 max 5000.In Romania nu se plateste mult.Nici profesorii nu iau banii astea.Trebuie in strainatate sa te duci ca sa castigi banii astea.Eu nu vreau sa ma duc in strainatate, vreau sa stau in Romania ca asta este tara care m-am nascut

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

"Nici profesorii nu iau banii astea", de cand sunt profesorii un exemplu bun?

Eu lucrez in IT, unde sunt cu totul alte salarii + unele firme ofera pachete de actiuni pe langa.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

In Romania cele mai dese salarii sunt de 2000-3000 lei

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Pentru ca sunt multi ratati in tara asta. Nu dau doi bani pe ei, din partea mea n-au decat sa crape.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

3000 lei e un salariu decent.Si o familie traieste decent cu 5000-7000 lei impreuna

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Cu banii aia nu-ti permiti nimic! Decat excursii in Bulgaria/Grecia, o masina second hand si un apartament micut si inghesuit, intr-o zona proasta.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Cu banii aia traiesti decent, nu foarte bine.Iti ei un apartament chirie cam 1000 de lei mai dau datoriile si ajung la 1600-2000 lei +1000 lei mancare intr-o luna, iti mai ei haine, e ok 6000-7000 de lei la o familie sa lucreze si femeia si barbatul. 4000-5000 lei e ok numai daca ai casa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu as muri cu banii aia, mi-as taia venele laughing