| împreunăfacembine a întrebat:

Salutare,

Cine mi-ar putea da un sfat despre cum sa învăț?
De multe ori stau și învăț câte 2 ore și apoi realizez ca nu rețin nimic de fapt.

Materia e istorie și chiar îmi place, dar nu mai reușesc sa o înțeleg.

Săptămâna aceasta am iar test. Am tot învățat, dar le tot încurc.

Voi cum învățați? Niște sfaturi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inchide toate electronicele din camera unde inveti si pentru urmatoarele 4 ore, nu iesi, stai acolo si tocesti.

| Ineys a răspuns:

Nu prea ai ce sa-i faci. Creierul nu a fost creat sa retina informatii fara sens si fara folos. E istorie. Nu e neaparat ceva logic, e doar o cantitate mare de informatie pe care creierul trebuie s-o depoziteze undeva. De ce ar face-o?

Citind lectia si apoi repetand cu voce tare ce-ai citit nu e eficient deloc. Cea mai eficienta metoda e sa citesti bucati mici, si sa incerci sa le scrii pe o foaie. Foarte important sa le scrii nu sa le repeti din gura. Scrisul iti intipareste mai bine informatia in minte. Citeste, scrie ce-ti amintesti, citeste iar, scrie iar pana reusesti sa scrii tot.

Totusi daca nu intelegi ce se intampla acolo si te plictisesti repede de materie nu prea o sa te ajute.

Si pana la urma e istorie, improvizeaza. Foloseste cuvintele tale, nu trebuie sa memorezi 100%.

Sa stai si sa tocesti nu e o solutie. Asa faci cand peste 3 zile ai un examen si trebuie neaparat sa-l iei cu orice pret. Dar dupa ce ai dat examenul ai uitat tot.

| InvatamProgramare a răspuns:

Salut,
Procesul de invatare nu este unul simplu de aceea trebuiesc indeplinite cateva conditii:
1. Trebuie sa fii odihnit, un creier obosit va refuza sa primeasca informatii noi;
2. Ai nevoie de liniste pentru ca mintea ta sa isi pastreze atentia pe ceea ce citeste;
3. Tot pentru a-ti pastra atentia trebuie sa stai departe de distrageri cum ar fi: telefon, laptop, TV etc Oricat am crede ca avem creier multitasking in realitate e dovedit ca nu este asa.
4. Creaza-ti o strutura a informatiei pe care vrei sa o retii. Care este subiectul princilal? In ce puncte se imparte? Care este legatura intre ele? Eu obisnuiesc sa mi le pun pe hartie cu puncte( 1, 2, 3 etc) cu litere si liniute. Asa cum am facut si in acest raspuns.
5. In creier informatia se stocheaza cel mai bine daca o legi de alta informatie pe care deja o ai invatata, de aceea e util sa poti face corelari (din pacate eu am urat istoria si nu stiu ce corelari ai putea face).
6. Reciteste structura informatiei de mai multe ori decat citesti informatia in sine si daca se poate la intervale de timp mari, 4-6 ore sau chiar o zi. Astfel in memorie iti vor ramane ideile principale si plecand de la ideile principale poti dezvolta cu ce iti mai amintesti din textul initial.
Spor la invatat!