| raul78689 a întrebat:

Salutare, cum pot afla aria unui triunghi echilateral daca stiu doar inaltimea? h=6 cm.

2 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Foarte simplu. Inaltimea triunghiului echilateral este latura radical din trei totul supra 2(exista formula specifica), deci 6= latura radical din trei totul supra 2, iar de aici scoti latura. Aria triunghiului echilateral este latura la patrat radical din trei pe patru( tot din formula). Bafta!

| Kira22 a răspuns:

Baza ori inaltime supra 2, adica baza ori 6 supra 2 adica, baza ori 3