| NYØ2002 a întrebat:

Eu mereu mă gândesc la viitor ce o sa se intample cu viata mea! Eu vreau sa ma mut in alt oras, urasc foarte mult orasul in care stau ca toti au ceva cu mine din cauza pielii mele si mai multe chestii, eu cred ca daca imi schimb orasul mi se va schimba si viata.Eu stau acum in Orasul Husi jud Vaslui si vreau sa ma mut in Orasul Onesti jud Bacău.Problema e ca nu stiu ce o sa fac dupa liceu, sunt in clasa 11 la profil:Tehnician in activitati de comerț.Ma gandeam sa ma duc in armata sau sa gasesc un job care pot sa ma descurc cat de cat! Bacul oricum nu il iau ca sunt varza la invatat si am medii mici.
Daca iau inchirie la o garsoniera, costurile vor fi mai mici?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai mici decat unde?

| NYØ2002 explică (pentru darrio2007):

Decat la casa sau apartament

| darrio2007 a răspuns (pentru NYØ2002):

Normal ca va costa mai putin. Mai conteaza si zona in care te muti. Succes!

| Clarity a răspuns:

Eu zic sa incerci pentru prima data sa iei in serios bacul, învață cât poți și încearcă sa îl ei. Realizează ca închizi o usa in viitorul tău pe care ai putea sa o regreți in viitor. Dacă te-ai gândit atât la viitor, sper ca te-ai gândit la asta. Încearcă sa înveți diferit, nu pot sa zic ca am învățat prea mult in școala dar am luat bacul și am mers la facultate ceea ce a foat mult mai bine decât colegii care nu au luat bacul și acum regreta fiindcă nu le plac joburile le care le au și nu au prea multe opțiuni. De fiecare data când am o conversație, majoritatea se plâng.

Dacă nu vrei sa faci asta, e posibil sa găsești alte joburi pe care ți le-ar plăcea și fără facultate. Totul depinde de ce îți place, dar dacă nu ai multe pe lista bacul ți-ar da o alta posibilitate oricând.

Costurile când stai singur nu vor fii niciodată mici, majoritatea oamenilor se chinuie sa își plătească toate cheltuielile pe un salar minim. Gândește-te cate au de plătit a tai, întrebai și deschide o conversație sunt sigur ca or sa vrea sa îți zică cât plătesc pentru fiecare lucru.

Ca sa te muți in Bacău nu știu prea multe.
Dar dacă cei din orașul tău se iau de tine din cauza pielii tale și orice altceva, învață sa ii ignori. Concentreazate pe tine și pe ce vrei tu, nu pe prostiile care le fac alții, mai mult spun despre cine îs ei ca persoane decât despre tine, nu uita. Căutați o pasiune, ceva doar pentru tine pana termini școala ca sa faci in timpul liber. Nu lasă timpul sa treacă și sa nu faci nimic care sa te învețe ceva.
Sper sa te ajute.

| NYØ2002 explică (pentru Clarity):

Bacul 0% sansa sa il iau.La mate sunt varză murată, debea reusesc sa am media 5, la romana tot la fel si la economie tot la fel! Eu in clasa a 8-a am ramas corigent la Mate si am intrat la profil de liceu pe locurile ramase(noroc)
Daca iti spun ce medii slabe am avut in toti anii si la Liceu si in Generala!
Nici macar 7 media generala ju am avut-o, cam 6 si ceva

| Clarity a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu ai cumva sa plătești pentru ore, sau vreo/un coleg sa te poată ajuta. Măcar sa faci ceva sa incerci, chiar dacă ai avut media atât de mică asta nu înseamnă ca ii imposibil sa treci. Chiar dacă iei numa doua, poți sa iei pe a treia in a doua tura.
Sincer ii alegerea ta, dar gândește-te ca ai putea sa regreți in viitor dacă nu ai încercat deloc.

| NYØ2002 explică (pentru Clarity):

Am facut si pregatire 4 ani de zile in generala la mate, dar tot corigent la mate.Nu se primde matematica de mine, nu am ce sa-i fac Eu am aproape numai 5 pe linie

| Clarity a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu zic sa mai incerci, nu te lasă bătut doar fiindcă nu ai putut in trecut. Dar dacă chiar crezi ca nu poți încearcă și concentreazate pe alte lucruri care îți plac, caută ceva nou. Nu o sa fie ușor, dar dacă începi și faci ceva in fiecare zii o sa fii tot mai bun.

| Justme32 a răspuns:

Tot îţi va trebui un job gen vânzător la Proxi sau Lidl

| NYØ2002 explică (pentru Justme32):

Lucrez si sambata si duminica si nu voi mai avea timp de nimic, nici sa ies in oras nici nimic