| Purcelus a întrebat:

Salutare la toti! Am si eu o problema.Anul acesta merg la olimpiada si fac saptamanal cate o ora de pregatire cu profesorul de la clasa.Inca din a-IX-a l-am simpatizat pe acest om pentru rabdarea, placerea cu care preda si pentru calmul sau. Spre deosebire de colegii mei, care il considera un"fraier"si rad de el, eu intotdeauna am fost cuminte si activa la orele lui.Anul acesta de cand a inceput pregatirea cu mine mi-am dat seama ca eu nu simt doar admiratie si respect fata de domnu' profesor, ci iubire pura.Sunt constienta ca nu e un lucru bun, iar sentimentul de VINOVATIE ma macina de cateva luni. Pur si simplu nu-mi pot lua gandul de la EL, iar prezenta sa imi tulbura ratiunea.Sunt constienta ca intre profesori si elevi nu trebuie sa existe decat respect si colaborare, nimic mai mult.Cunosc din presa multe cazuri de eleve seduse si pacalite de profesori, care au patit lucruri foarte grave si nu-mi doresc sa-mi se intample la fel. Tin sa spun ca domnu' profesor s-a purtat absolut normal si nu mi-a facut avansuri, nici nu m-a atins. Spre deosebire de alte cadre didactice din liceul meu acest barbat e foarte discret, nu barfeste, nu-si povesteste viata pe la toate colturile, ceea ce e un lucru admirabil. Fata de elevi e rece, rational si nu se baga in vietile lor personale.Ne trateaza pe toti la egalitate si nu lasa loc de indulgente la notare.Chiar daca merg la Olimpiada nu-mi pune note mai mari, ci ma asculta in fiecare ora si-mi da mai multe teme decat le da colegilor mei. Odata, cand m-a ridicat pe neasteptate la ascultare m-am comportat si am vorbit ca un copil de 7 ani, iar lucrul acesta l-a enervat.In tot acest timp ma holbam si ma hlizeam la el ca un betiv, lucru pe care nu l-a trecut cu vederea.Ma tem ca si-a cam dat seama ca il plac, iar asta l-a suparat.Nu sunt sigura daca intr-adevar si-a dat seama sau doar ma speculeaza, dar de atunci a devenit rece si distant cu mine, iar la pregatiri imi reproseaza ca sunt imprastiata si dezordonata.Scopul meu este sa obtin rezultate bune la concurs, nu o idila cu un adult, dar simpla lui prezenta ma peturba.Colegii nu stiu de sentimentul meu pentru acest barbat insurat, dar vreo doua fete banuiesc ceva.Acestia(colegii)considera ca munca mea suplimentara e in zadar, dar mie chiar imi place ceea ce fac si nu vreau sa renunt. Ceea ce invat la materia lui s-ar putea sa ma ajute pe viitor si nu vreau sa dau inapoi, dar sentimentele imi afecteaza gandirea, comportamentul si traiul zilnic.Noaptea am insomnii, ziua sunt obosita si imi vine greu sa invat.La scoala in timpul cursurilor il aud cum preda la clasele vecine si nu ma pot concentra deloc la ore.Simt ca o iau razna si nu stiu cat pot sa mai tin ascunsa aceasta patima nebuneasca.Ma tem ca daca vor afla elevii si profesorii din liceu, ma voi face de ras si pe mine, dar si pe EL.Nu vreau sa creada toti prostii ca domnul profesor s-a dat la mine, caci saracul om nu e vinovat cu nimic.Toata aceasta VINA imi apartine mie si sunt responsabila de ceea ce fac.Programul meu scolar e total opus cu cel al psihologului din liceu si nu pot vorbi cu el, desi am incercat de mai multe ori.Nu-mi pun incredere in familie, caci parintii mei nu au fost de acord cu Olimpiada inca de la inceput, dar m-au lasat fiindca mie imi face placere.Alti profesori din liceu obisnuiesc sa umble cu paratul/barfitul si nu ma incred in ei, iar asa zisii mei prieteni/colegi nu sunt decat niste profitori.Nu gasesc persoane cu care sa ma sfatuiesc, asa ca va cer voua sfatul.Am dat deja prea multe detalii si nu doresc sa dezvalui identitatea mea, nici cea a domnului profesor.-Va rog sa ma ajutati!

1 răspuns:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un psiholog si sa ii spui exact ce ne-ai zis noua! eu zic ca nu trebuie neaparat cu psihologul scolii, daca esti minora te poti duce la medicul de familie si iti va da trimitere la un consult gratuit.Noi nu prea te putem ajuta, fiecare cu parerea lui.Dar sfatul meu este sa ti-l scoti din cap pe acest domn profesor, pentru ca esti constienta ca nu ajungi nicaieri. Mai ales ca este si insurat si plus de asta bagi omu' la puscarie nevinovat! Fa ceva, gaseste-ti un baiat de varsta ta care sa te faca sa il uiti! nu e bine ce faci! Axeaza-te pe scoala, pe invatatura.fa orice altceva in afara de a te gandi la el. Bafta:*