| anonim_4396 a întrebat:

M-am exprimat corect atunci când am scris "Ți-am zis că îți răspund după ce îmi găsesc cartea"? Mă tem să nu fi greșit într-o lucrare destul de importantă pentru mine

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Din punct de vedere ortografic și gramatical, propozitia este scrisă corect. Pronumele "îți" și "îmi" sunt aceleași. Se puteau înlocui. Corect ar fi: Ți-am zis ca-ți voi raspunde după ce îmi voi fi găsit cartea. E bine și așa cum ai zis tu. Nu am obiectii

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe aici nu se fac teme scolare: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| IgnatVictor a răspuns:

Da, e bine. Eu nu văd nimic anormal. Mă refer că propoziția are sens, nu sunt greșeli de scriere, de punctuație sau orice altceva.