| MariaMihail a întrebat:

Salutare!
Rog seriozitatea la întrebarea care va urma.
O situație puțin sofisticată în care persoana X are doar 9 clase și a mai făcut careva cursuri un an (a învățat după posibilitate). Îndată a început să lucreze oficial. Acum pentru a putea avansa la o funcție de un rang mai mare se solicită studii secundare sau superioare. Pentru a depune doc. la universitate este obligatoriu bacalaureat. Întrebarea consta, dacă este posibil de dat bacul deodata fară a frecventa liceul și sigur să se permită după lege, (pentru că persoana X nu are acea posibilitate pentru frecvență zilnică la instituția de învățământ).
Mulțumesc celor care vor da un răspuns amabil și cu folos.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti urma o facultate fara diploma de bacalaureat si nu o poti obtine fara a termina un liceu si a reusi la examenul de bacalaureat.
Nu este obligatoriu sa faci liceul cu frecventa, in cazul tau ar fi la seral, exista si forma cu frecventa redusa.
Nu poti obtine legal diploma de bacalaureat in alt mod.