| leoleutzu395 a întrebat:

Sunt a 11 a si inca sunt nehotarat in privinta alegerii facultatii! Oscilez intre medicina la Bucuresti si Facultare de administratie si afacere, tot din Bucuresti.
La medicina mi se pare prea mult timp petrecut in facultate (6 ani facultatea + 2-3 ani masterul + doctoratul), pe cand in partea cealalta sunt 3 ani + 2-3 ani masterul + doctoratul, mai ok... nu prea imi doresc sa petrec tot timpul studiind si aprofundand foarte multe carti. Vreau sa am timp sa petrec si cu familia si prietenii. Imi place foarte mult ambele parti si medicina dar si partea economica, afaceri.
As dori sa va intreb care este parerea voastra pentru aceste 2 facultati, care imi asigura un loc de munca bine platit in cadrul facultatii de administratie si afaceri, care poate fi salariul etc.
Daca este cineva care studiaza la una din facultatile mentionate mai sus sa nu ezite sa imi scrie.
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui ca la medicina ai de stat 6 ani in facultate si 4 ani in rezidentiat, dupa care urmeaza celelelate!

| alina2k18 a răspuns:

La medicina ai de invatat toata viata = pregatire continua la mai toate specializarile.
Nu stiu de ce mastere vorbesti, pentru a deveni medic practicant studiezi 6 facultatea de medicina, iei licenta, iei examenul de rezidentiat si dupa ce te califici cu punctajul obtinut pentru o anumita specializare continui anii de rezidentiat 4-6 ani in functie de specializare cu invatat+ practica in spital si examen in fiecare an daca nu ma insel.
Ahh, sa nu uit de banutiwinking la medicina daca nu ai intrat la buget si intri la taxa sau faci medicina la facultate privata un an costa cam 4000-6000eurowinking deci pe 6 anisori nu scapi fara minim 24 000 euro, in afara de cat costa un atlas + carti si ai de cumparat o gramada.
Ziceai de timp petrecut cu familia si prietenii, pai o sa ai cursuri si de la 8 dimineata pana la 8 seara; in timpul rezidentiatului daca alegi o specialitate chirurgicala in spital de urgenta ai si 8 garzi pe luna si o garda incepe de la 7 dimineata pana a doua zi la 7 dimineata si dupa nu te duci casa ci continui tura normala pana la ora 14winking si in primii ani de rezidentiat NU sunt platite garzile.
Deci e drum lung sa practici medicina vreo 10 ani minim de pregatire intensa, adevarat ca e o meserie nobila si in sfarsit bine platita si in Romania, plus ca banuiesc ca e un sentiment frumos sa salvezi vieti, sa fii cautat si respectat.

| Ineys a răspuns:

Clar nu medicina. Ca medic trebuie sa te decizi si sa iti urmezi drumul orice ar fi. Pe primul loc iti pui cariera de medic si trebuie sa aspiri sa fi cel mai bun. De ce? Pentru ca mai tarziu o sa ai pe maini vietile unor oameni. Daca stii ca o sa te loveasca lenea mai tarziu si o sa o lasi mai moale ca o termini si asa, medicina nu-i de tine. Iti spun asta dintr-o perspectiva diferita poate fata de ceea ce te asteptai, dar asta e adevarul.
La multe facultati merge pe tanjeala dar la medicina clar nu. Daca deja nu-ti da bine ideea de atata timp petrecut invatand orienteaza-te pe altceva. Medicina ar trebui sa vina ca o pasiune in primul rand.

| WhiteLife a răspuns:

Drumul pe care vrei sa-l parcurgi tu e valabil doar daca vrei sa fii profesor universitar, altfel nu ai nevoie de doctorat. La medicina foarte rar se face aster, acolo dupa licenta dai rezidentiatul, cum s-a spus mai sus. Sunt studenta la farmacie si am avut colega de camera la medicina si da, este programul aglomerat, dar este si viata, aveam timp sa ne uitam la cate un film, sa mergem in oras, acasa (nu suntem din orasul unde facem faculta) etc. Comprativ cu colegi din liceu care in fiecare weekend vizitau alt oras din tara, da, este obositor, este mult timp, dar daca iti place ceea ce faci merita. happy

| christine99 a răspuns:

In primul rand revino cu picioarele pe pamant, doctoratul se face doar daca vrei sa lucrezi in cercetare si la master nu te obliga nimeni sa dai. La medicina e 6 ani plus rezidentiatul. Nu iti asigura nimeni un loc de munca bine platit, nu iti asigura nimeni un loc de munca dupa ce termini, nu mai suntem in comunism deci termina cu aceste "asigurari" pentru ca nu mai exista.

| TudoracheAndr a răspuns:

100% medicina. 6 ani licenta + 4 ani rezidentiat, atat. Dar trebuie pasiune adevarata, sincera si pura.
Pai cu cat inveti mai mult cu atat ai mai mult succes... la ASE se duc cu miile... la medicina doar cei mai buni devin medici. Si nu se compara posibilitatile si salariile.
Si la medicina ai timp de familie.
Ca sa fii afacerist nu iti trebuie facultate.
Si ca medic poti face afaceri in domeniul medical