| coMpLeT a întrebat:

Salutare. Sunt clasa a opta iar la profilul la care vreau eu sa intru la liceu, profilul fiind stiinte sociale, anul trecut ultima medie a fost 7, 83. Eu am media de admitere 8, 89. Credeti ca am sanse sa intru sau s-or fi marit mediile asa de mult incat sa raman pe afara? Mentionez ca la profilul respectiv este decat o clasa de 28 de locuri la liceul la care vreau sa intru.

3 răspunsuri:
| alexandra1993 a răspuns:

Buna,

Nu se pune problema sa nu intri!

In momentul in care optezi pentru un profil anume, trebuie sa compari media de intrare la acel profil din anul precedent si media ta de admitere. Ca sa ai sanse sa intri, trebuie sa ai media cu 0.50 puncte mai mare decat media profilului respectiv(daca nu vrei sa risti).

Ca sa fii sigur/a ca intri, trebuie sa ai media cu 1 punct mai mare decat a profilului respectiv.

Din moment ce diferenta dintre media ta si media profilului depaseste 1 punct(in favoarea ta), nu mai trebuie sa te indoiesti ca nu vei intra!

Succes!

| 1onut a răspuns:

Unde ai vazut tu vreun profil unde sa urce mediile de la un an la altul? Sa fim seriosi, generatiile pe zi ce trece nu se "desteapta"... Eu zic ca intri.

| Iuli4you a răspuns:

Anul acesta mediile vor fi intr-o scadere uriasa.Pe profilul pe care vrei tu sa mergi la acel liceu este foarte posibil ca anul acesta sa ajunga mediile si la 7, dar totusi, de ce vrei sa intri la un liceu cu media 7, 83 daca tu ai media 8, 89? Parerea mea ar fi sa mergi la un liceu cu medie mai mare.In legatura cu admiterea, intri SIGUR.
Bafta la invatatwinking