| Chivoiu_Emanuel_1993 a întrebat:

Salutare,sunt elev in clasa a 9-a si am o intrebare, ce trebuie sa fac pentru a intra la Oxford la Computer Since ( inca ma gandesc daca sa dau la Computer Since sau la Computer Since and Mathrmatics, ce imi sugerati?) ( nu se pune problema cu invatatul limbii engleze sau programarea)si as vrea sa stiu de ce am nevoie ( teste de admitere, de engleza, etc. ) si ce ar da mai bine in fisa de inscriere ( olimpiade sau ceva de genul). Mentionez ca am canal de Youtube despre technologie nu stiu daca ar ajuta. Ce note trebuie sa am ( pana acum am avut medi de peste 9, 50), cat ma ajuta activitatile extra si voluntariatul. Si despre viata la Oxford si in Anglia in general. Cu ce o sa ma lovesc cu ce o sa ma intalnesc. Mentionez ca nu am de gand sa ma intorc in Romania ( desi se castiga bine pe IT). As dori sa ma mut dupa ce reusesc sa imi platesc studiile si strang niste bani sa ma mut in America, dar nu m-ar deranja sa raman in Anglia. In viitor dupa facultate as vrea sa lucrez la Google acant in vsi da stiu, am vise mari, dar eu lucrez de ceva timp pentru a le impinii, invat engleza din greu, in plus fata de clasa, 5 ore de pregatire pe saptamana si programare la fel). Si as vrea sa mai stiu cum pot face bani din primul an de facultate. Cat mai multi, chiar as lucra si in vacanta de vara. Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca pana in 2016 procedurile admiterii la Oxford s-au desfasurat precum sunt bine explicate in link :https://rgrig.wordpress.com/2014/12/05/admiterea-la-oxford/,
nu stiu cum se vor defasura peste cativa ani, pe cand vei aplica tu, si, mai ales daca, dupa Brexit, vei mai putea face un imprumut la banci pentru plata taxei de scolarizare(taxa poate depasi 9000 £/an!)

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din experienta unui prieten cu Cambridge: ii intereseaza sa ai medii peste 9, 50 in toti anii de scoala, sa ai peste 9, 70 la bacalaureat, sa ai premii la olimpiadele nationale din domeniu (matematica, informatica, fizica, macar doua premii I). Astea sunt conditii obligatorii fara de care nu te vor primi. Apoi, cu importanta secundara conteaza daca ai premii nationale la alte concursuri decat olimpiada clasica; i daca ai volutariat in domeniu (ai lucrat in liceu la firme de IT, etc).

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Uite un link.
Nu este mare lucru, dar cel puti te informezi cat de cat...
Mult succes!

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ca sa impresionezi pe cei de la Oxford trebuie sa ai 10 pe linie la toate materiile si sa mergi al olimpiade internationale de specialitgate, pe care sa le castigi sau sa fii in primele 3 locuri, altfel nu impresionezi pe nimeni. Apoi, trebuie sa stii engleza la perfectie, ca sa poti comunica la orice nivel cu ei. Voluntariatul nu te ajuta deloc, nu uita, ca tu nu-l faci in America, ci in Romania si nu conteaza ce faci aici.
Daca intrii la Oxford, ma indoiesc ca vei putea sa faci vreun ban muncind, pentru ca este atat de mult de invatat ca abia o sa-ti mai ramana cateva ore sa dormit pe noapte.
Deci, trage tare la liceu sa ai 10 pe linie, ca aici nu-i scoala generala unde totul era usor si profesorii erau blanzi cu voi.
As vrea sa te aud peste vreo 2 ani, sa vad daca mai ai entuziasmul asta, sa vad daca ai ajuns la vreo olimpiada internationala...
Eu iti doresc din toata inima succes si nu te supara ca ti-am taiat din avant, dar asta este realitatea, mai ales daca vrei sa ajungi, printre premiantii din America.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vise vise...Pentru a studia acolo se strang cei mai buni elevi de la cei mai bune licee din tara! Sunt cateva sute de elevi si atunci se dau extrem de multe test foarte grele si mai raman doar 30 sau 40 si dupa se dau iar o serie de teste si mai raman 5-10 elevi care au nevoie sa faca parte dintr-o organizatie care este specializata pe un animit profil si care trebuie sa ia contact cu facultate si sa pregateasca cateva luni de zile venirea ta (o tona de acte)si nevoie de foarte multi bani! Foarte multi! Zece de mii de euro.O facultate ca aia costa enorm de mult.Pe scurt acolo ajung doar cei mai buni dintre cei mai buni si asta extrem de greu! Ai nevoie de enorm de multi bani si dureaza extrem de mult.

Nu ai nici o sansa. Poti sa ai si medii de 20..Inteligenta nu se masoara in note.Cu atat mai putin in notele date de statul roman.

| Mihaelablabla a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi permit sa va intreb cum de puteti da un raspuns atat de incoerent si de fals. Nu se strang cei mai buni elevi si gata se trimit! Poate aplica oricine a avut studiul necesar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaelablabla):

Si eu va permit sa va tineti gura.

| Mihaelablabla a răspuns:

Iti trebuie examen CAE, ba chiar IELTS, medii mari in BAC, scoala, medalii la olimpiade.
De obicei statul finanteaza scolarizarea (doar atat, camin, mancare etc platesti tu) si numai dupa ce obtii un salariu de x lire pe an, atunci dai si tu un procent din acei bani in fiecare luna pana iti achiti studiile, cel putin asa e la cele mai multe facultati.
De asemenea, iti recomand Teesside University din Middlesbrough, facultatile legate de CS sunt foarte, foarte bune. Au studenti care au lucrat la jocuri si filme foarte cunoscute si o sa gasesti si studenti romani in campus.