| Alexrocks a întrebat:

Salutare. Sunt student in ultimul an la Management ( ASE ) si dupa cum stiti vine perioada in care trebuie sa realizez lucrarea de licenta. O simpla intrebare am in legatura cu aceasta.
Am ales tema si am o mica problema cand vine vorba de alegerea "firmei" pentru studiul de caz....cat de cunoscuta poate sa fie compania si cat de mare?
Pentru ce tema am eu as tinde catre o companie mai cunsocuta deoarece am nevoie de multe informatii cu privire la organizarea firmei, etc.
Profesorul coordonator nu mi-a dat nicio informatie utila decat ca pot alege orice companie atata timp cat este o societate comerciala.
Deci un mic sfat din partea celor care au terminat si facut o lucrare de licenta este bine venit.

Multumesc Anticipat.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu te-as sfatui doua chestii:

1. E mai simplu daca ciordesti o organigrama de pe net, creezi un nume fictiv si o prezinti. Oricum nimeni nu se uita dupa CUI-ul firmei sau mai stiu eu ce. Pe nimeni nu intereseaza asta. Doar pe tine. Asa ca actioneaza logic, nu emotional.

2. Intreaba si tu unde ai putea sa consulti lucrarile de diploma din ultimii ani. Ca sunt chestii publice. Au o camera mai marisoara asa plina de rafturi de lucrari de licenta din anii anteriori. Nu stiu daca ai voie sa le iei acasa. Eu dadeam cativa zeci de lei la cine era pe acolo si caram de imi rupeam spatele. Si luai cate puteai.

3. Imprieteneste-te cu profesorul si vezi daca e important poate obtii niste idei despre ce ar trebui sa inveti mai puternic la licenta. In general nu se spune, dar cand vezi ca profesorul prefera mai mult o chestie... na. Te uiti mai atent pe acolo. Dar poate ai si noroc... ma intelegi tu.

Eu le-am aplicat pe toate trei. Am luat 10 la lucrarea de licenta si 9.80 la scris. Ce vreau sa iti zic e ca se poate.