| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU
1.Ce parere aveti despre sistemul de invatamnt din Romania?
2. Cum credeti ca ar trebui structurat si reorganizat sistemul de invatamant?
Eu cred ca ar trebui sa se copieze cateva metode de predare s-au sa se culeaga cateva idei din Europa occidentala si Europa de est s-au chiar si din orientul mijlociu. Dau un exemplu sa zicem ca tariile nordice si Japonia, Germania sunt bine puse la punct si au cules informatii si metode de predare astfel in cat copii raman cu lucruri esentiale care ii ajuta pe viitor si sunt capabili sa se descurce; educatie sexuala, tehnici de prim ajutor, cum sa faci un CV, cum sa faci un plan de proiect, cum sa vorbesti sa te exprimi, cum sa iti ceri drepturiile etc. pentru ca sa fim seriosi nimeni nu este interesat sa te ajute s-au sa-ti explice, pentru ca statul te vrea prost, bolnav, slab, neinformat si usor de folosit.

Răspuns Câştigător
| DorelExpertu a răspuns:

1.Ce parere aveti despre sistemul de invatamnt din Romania?

E ok, daca vrei sa-ti fie abuzati copiii fizic, emotional, psihic, si sa fie dependenti de stat.

2. Cum credeti ca ar trebui structurat si reorganizat sistemul de invatamant?

Ce sa mai structurezi, ce sa mai organizezi?

Facut de la 0 si aia e.
Mai mult timp pierzi incercand sa-l repari decat sa faci altul de la 0.

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe restaurat, numai ca e prea tarziu pentru ca tineretul se duce mai mult ca sa faca misto in clasa si sa isi programeze ziua de maine in gangbang cu o colega

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

Asta este dovada vie ca devenim din ce in ce mai prosti, cu alte cuvinte in Romania nu mai e de trait.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

Nu stiu din ce generatie faci parte 80' s-au 90' dar sincer eu nu mai vad nici un viitor aici, eu vad societatea ca pe o sclavie pentru ca asa este capitalismul cei care au IQ si au un plan de viitor pleaca cei care nu bat pasul pe loc si raman aici, cu alte cuvinte viata e de rahat fac si eu ca Cheloo https://www.youtube.com/watch?v=5NtPzyHvLc4 s-au ca http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/luptavietii.php

| sierra1 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dacă fugi de capitalism poți să te refugiezi in Nord Koreea (chiar vrei?)

| mgtow a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

91" de aia sant asa sever cu femeile. Nui bai mai asteapta pana vin robotii si atunci vei fi din nou fericit.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sierra1):

Nu multumesc prefer sa plec in Turcia.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

Te referi la https://www.youtube.com/watch?v=h_Mk8WwXAsw la noi trebuie sa mai dureze ceva vreme pana apar. Apropo eu sunt din promotia 97" si sunt scarbit de absolut toti idiotii. Eu am auzit de pe la unii ca generatiile trecute mai aveau un gram de bun simt si omenie dar acum nimic frate e jungla, jungla de aia parazitii au descris viitorul prin piesa https://www.youtube.com/watch?v=tkWpgHKAczk

| mgtow a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu vor fi niste modele mult mai sofisticate in max 10 ani cred

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

Cum era Romania in anii 90" si cum e acum daca stau sa ma gandesc putin la ceea ce am citit si la ce ceea ce mi-au spus parintii si diversi oameni cred ca noi ca si societate vom merge din rau in mai rau pentru ca societatea romaneasca sa dezumanizat adica am uitat sa fim oameni, nivelu de trai va ramane de rahat, moneda nationala o sa scada si mai mult, practic vor veni vremuri si mai grele mai ales ca statistica spune ca 45 % din elevi romani sunt analfabeti functionali.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

"Nu vor fi niste modele mult mai sofisticate in max 10 ani cred" asa este pentru ca generatiile in fiecare an devin din ce in ce mai proaste sincer habar nu am ce o sa fie aici mai incolo dar na tot raul spre bine. Sti care e faza, eu unul consider ca nu merita sa mai stai aici pentru ca vad pe zi ce trece tot mai multi oameni de rahat, romanii se *** intre ei fie in tara fie in strainatate. Modele bune de urmat n-au foast nici in trecut nici nu ma mir de ce imnul este desteaptate romane. Tineretul in ziua de azi i-au ca si model rahatii astia de artisti care apar cu muzica lor comerciala si vedetele care apar ca ciuperciile peste noapte care s-au ridicat prin pile, bani si mai stiu eu ce de ex: Inna a fost nevoita sa se aplece sub masa ca sa se lanseze si sa ajunga unde a ajuns, altii au muncit mut sa se ridice. Muzica nu este o arta muzica este o meserie sculptura si pictura sunt arte. Clasa politica e de rahat, guvernul e de rahat, posturiile tv, presa, mass-media, DNA isi face treba asa si asa, pe urma biserica a ramas destul de influenta in randul batraniilor, peste tot pitipoance, cocalari ce sa ma-i paravlagesc este o societate bolnava adica e de rahat. Nu zic ca in alte tari e mai bine s-au ca sunt covrigi cu colagi in coada dar lumea traieste in minciuna, manipulare. In ziua de azi sa fi un model in societate trebuie sa muncesti mult sa stii sa comunici cu tot felul de oameni s-a.m.d. Zimi tu terog un model bun in ziua de azi?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

Cred sa singurele modele bune de urmat sunt Simona Halep, Tudor Gheorghe, Neagu Djuvara, Părintele Tănase tată pentru 328 de copii, Radu Jude.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

Sincer in Romania e bine de trait pentru straini care vin cu pensie din Anglia, Suedia, Germania, Danemarka si pentru romanii care au lucrat cu contract in strainatate si vor sa isi traiasca pensia linistiti, in schimb pentru romanii din tara nu.

| mgtow a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa e, si eu stateam si ma gandeam la chestia asta dar daca o iau serios in calcul pana la pensie sa tot platesc chirie banii din chirie ii platesc la o casa in UK sau apartament si la pensie raman in UK bine mersi la ce Romania ca sa dau spaga pe la doctor cand merg la spital? Nu nu. In 6 ani aplic pentru cetatenie si devin englez apoi pe la 50 sau 55 ma duc si bag somaj ca nu gasesc de munca ma fac si eu fraier ca astia care stau acasa pe somaj. Primesc nelimitat 1000 de lire lunar si la pensie imi voi primi pensia linistit.

| mgtow a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa gandesc la fel ca tine, traim intr-o lume imputita dar trebuie sa facem fata si sa ne cautam fericirea singuri printre ea. Cel mai mult imi doresc sa iasa robotii sexuali ca sa am si eu o partenera cum se cuvine in casa mea, una vie mai multe pagube aduce in casa omului si sa nu mai zic cate se intampla prin TPU sau internet lume care se plange de inselat si batai incasate.

| Adry05 a răspuns:

Ba, metode de predare sunt, eu fac pedagogie si ne invata tot felul de metode de predare moderne si interactive care presupun foarte multa comunicare elev-profesor, scheme, desene, lucrat in perechi, ca nu le pun profesorii in aplicare e partea a 2-a, de invatat i-a invatat cum sa faca orele mai interactive numa ca nu vrea niciunul sa-si dea interesu avand in vedere ca majoritatea ajung profesori ca nu si-au gasit alta profesie.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Adry05):

Cu alte cuvinte sunt scrbiti de sistem, bani, comportamentul elevilor.

| Adry05 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cam asa, sau pur si simplu nu-s facuti pentru meseria asta, nu le place.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Adry05):

Se duce lumea de rapa rau de tot.

| AFR81 a răspuns:

Sincer sa iti spun, parerea ta e buna pana la un punct. Sunt de acord ca ar trebui preluate cateva lucruri din afara, insa nu ar trebui, nicidecum, facuta o reforma radicala. Pana sa incepi sa enumeri acele prostii, totul era ok. De fapt nu era chiar ok pentru ca, dupa parerea mea, atunci cand emiti o judecata, pentru a fi luat in seama, asigura-te ca ai scris corect gramatical. Daca nu ai cunostinte, ia fiecare cuvant de care nu esti sigur, cauta-i pe Google forma corecta si contextul in care se aplica si, ulterior, corecteaza-te. Chiar daca ar fi fost o idee buna, desi, dupa parerea mea, nu e, era umbrita partial de faptul ca ai redactat-o la modul asta. Si nu, nu e din cauza tastaturii.
Invatamantul romanesc nu este nicidecum perfect, insa inca produce copii talentati, dotati, foarte inteligenti, care se remarca pe plan international. Cateva schimbari, am spus, ar fi bune, insa nu cele de genul: hai sa inlocuim caietele cu tabletele, sa facem cataloage online pe care sa le poata vedea, la orice ora, parintii, daca unui copil ii place geografia, il invatam doar geografie si multe lucruri de genul asta. Deja s-a facut o prostie prin catalogarea orei de religie drept optionala. De asemenea, mai multe ore de educatie fizica ar fi indicate.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AFR81):

Eu am scris si formulat cum am putut, chiar daca am 12 clase care si alea sunt de rahat eu vreau sa spun ca istemul de invatamant este foarte dur pentru ca copii de la oras nu au IQ asa de ridicat ca cei de la sate. Pentru ca copii de la sate au un potential mai mare decat cei de la oras si cu alte cuvinte nu mi se pare corect. Copii astia sunt mai dezghetati iar cei de la oras sunt lenesi, delasatori si in ultimul rand prosti.

| sierra1 a răspuns (pentru AFR81):

"Deja s-a facut o prostie prin catalogarea orei de religie drept optionala"

mai precis trebuia să fie obligatorie sau scoasă de tot din programă?

| AFR81 a răspuns (pentru sierra1):

Nu trebuia facut niciun tam-tam, trebuia sa fie o ora ca oricare alta. Dar, in acelasi timp, trebuia avut grija ca cei de la catedra sa nu fie genul ala de profesori care te pun sa faci o suta de rugaciuni, care iti vorbesc de ai senzatia ca te afli intr-o manastire si care ameninta copiii ca vor ajunge in iad daca iau o nota proasta. Daca profesorul poate pune in valoare invataturile acestei religii si daca poate spune cate ceva despre istoria ei (in mod obiectiv si stiintific), atunci este o ora mai mult decat utila. Am avut o profesoara mai open-minded prin clasele a 7-a si a 8-a si apoi am prins-o si la liceu in a 11-a si a 12-a si pot sa spun ca orele cu ea nu erau nicidecum o pierdere de timp. Ne vorbea si despre religie, insa avea grija sa adauge si anumite povesti, din experientele ei proprii, care mi-au fost mai mult decat utile in viata.

| sierra1 a răspuns (pentru AFR81):

Dacă vrem să fim europeni/moderni/corecți, atunci nu are ce căuta nici o oră de religie in școli - eventual o istorie a religiilor in cadrul orelor de istorie

| sierra1 a răspuns:

Ok, restructurat de la zero dar dă-ne o propunere/soluție

| Frank51 a răspuns:

Ultima oara cand am verificat statul inca practic decide ce se intampla cu sistemul de invatamant, deci daca te vrea prost bolnav, slab, neinformat, o sa lase sistemul de invatamant neatins.

Daca exista cineva care inca crede ca poate sa schimbe ceva la sistemul de invatamant sau la aceasta tara din pacate o sa fie dezamagit. Eu m-am dat batut.

| Nemessys a răspuns:

Hai sa luam ca exemplu muzica.
La scoala, daca spui ca esti bun la muzica, o sa te intrebe in ce an s-a nascut mozart
Mai tarziu, daca te duci in alt loc si spui ca esti bun la muzica, o sa primesti un microfon in mana. Si la acel microfon clar nu o sa spui in ce an s-a nascut mozart, sa fii sigur.
Din asta tragi ce concluzie vrei tu.
Dupa parerea mea, cea mai buna cale este audo-educarea. Avem internet, putem sa invatam noi de pe el ce ne place, nu ce ni se baga pe gat.