| Nirvanaaa a întrebat:

Am o intrebare adresata celor care au tecut prin admiterea la medicina sau chiar si celor care se pregatesc sa o dea:Voi cum va gestionati timpul de invatare? Eu sunt in ultimul an de liceu si simt ca practic nu imi ajunge timpul sad. Si se poate termina materia la biologie in decurs de 4-5 luni, avand in vedere ca sunt atatea detalii si e prima data cand o parcurg serios?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Eu sunt anul 2 la facultatea de Farmacie din Oradea. Te sfătuiesc sa înveți o zi, sau 2 la o materie, sa nu le amesteci și sa înveți în aceeași zi și la bio si la chimie. Se poate invata în 5 luni, dacă ai ambiție și investești mult timp și efort. La bio e important sa faci desenele și sa le ai în capul tău când te gândești, sa nu înveți mecanic, pentru ca uiți pana atunci. Chimia e mai grea (nu toate facultățile dau admitere și din bio și din chimie, e adevărat), dar știu persoane care au reușit sa o învețe destul de repede dacă au înțeles noțiunile de baza. Dacă nu înțelegi ceva, poți încerca să întrebi profii de la clasa, eu am făcut asa și s-au bucurat tare ca e cineva interesat de materia lor si m-au ajutat un pic. Încearcă sa te concentrezi când înveți, sa lași telefonul de-o parte, poți încerca să folosești metoda Pomodoro dacă te ajuta (am citit pe net ca mulți o folosesc, mie nu îmi place în mod deosebit). Încearcă sa înveți și apoi sa faci celelalte lucruri, cum ar fi teme, proiecte, sau ieșitul cu prietenii. De asemenea, încearcă sa profiți de pauzele de la școală, în a 12-a veneam acasă cu aproape toate temele făcute, pentru ca le scriam în pauze și asta mi-a salvat mult timp. Dacă ești atent/a la ore, ai un punct în plus, pentru ca reduci din timpul în care trebuie sa citești pentru BAC (unde te sfătuiesc sa nu te stresezi pentru o nota mare, ca n-are nicio relevanta). Încearcă sa faci din învățat activitatea ta principala din zi și sa nu o privești ca pe o obligație în plus pe lângă școală. Sigur vei reuși dacă tragi tare, imediat vor trece și aceste luni. Sa nu uiți sa cumperi cartea de grile de la facultate și sa le înveți foarte bine happy Mult succes!

| Nirvanaaa explică (pentru WhiteLife):

Multumesc pentru sfaturi! Le voi pune in aplicare happy

4 răspunsuri:
| Madaaaaaaaaaaă a răspuns:

Depinde de tine. Eu de exemplu sunt genul de persoana care invata foarte lent, asa ca imi ia sa invat o lectie 1-2 zile. Dar, da, poti invata materia in 4-5 luni, insa daca simti ca nu poti invata si pentru admitere si pesntru bacalaureat, poti ramane dupa bacalaureat un an acasa si in anul ala sa inveti doar pentru admitere. Verisoara mea asa a facut.

| Nirvanaaa explică (pentru Madaaaaaaaaaaă):

Multumesc! Ma gandesc sa stau acasa 1 an doar daca nu intru.Bacul pentru mine nu reprezinta o problema happy.

| WhiteLife a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Cu drag, mulțumesc și eu. Poți încerca să mergi la simulare dacă organizeaza școala, sau măcar sa încerci anul asta big grin