| Zoican_Daniel_Ionut_1990 a întrebat:

Am o mica problema cu invatatul la Informatica. Sunt elev in clasa a IX-a si nu prea stiu cum se invata la info. Imi puteti spune cum?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Informatica nu se invata, se intelege, daca te astepti sa inveti pe de rost nu functioneaza asa

| Radu284 a răspuns:

Nu prea inteleg ce numesti tu "a invata". Este ceva de genul ca ctesti lectia de 10 ori, pana o ti minte?
Daca da, nu asa se invata la informatica.

Banuiesc ca faci C, dar si daca faci Pascal se aplica cam aceleasi principii. Ideea e ca trebuie sa inveti sintaxa limbajului (ceea ce nu e prea greu). Dupa aceea trebuie sa incepi sa intelegi niste algoritmi simpli, pe care sa ii implementezi.

Din cate stiu eu, la inceputul clasei a 9-a se fac chestii gen sa se numere din 2 in 2 pana la 10, sa se faca suma unor cifre, sa se gaseasca care numar e mai mare, etc. In principiu, daca stii sintaxa limbajului pe care il inveti, problemele astea sunt simple. Dupa ce le intelegi, iti propui tu singur sa faci ceva un pic mai complicat, si incerci pana iti iese. Si tot asa.

| ionut258 a răspuns:

Dupa ce faci o problema la scoala o pui si acasa pe calculator si incerci sa intelegi cat mai bine felul in care functioneaza algoritmul/algoritmii repspectivi.