| maestruk a întrebat:

Am o mica problema:doctorul de familie pe care-l aveam a iesit la pensie si a venit cineva nou..ideea e ca cu tipul nou, s-au schimbat cica si legile.Se pare ca acum trebuie sa platesti adeverinta medicala, care e 25 de lei, dar la vechiul doctor de familie o primeam gratis.E adevarata legea sau e doar o minciuna ca medicul sa faca ceva banuti? Funda celui care ma lamureste!

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt vreo doi ani de cand am inceput sa platesc si eu la medicul de familie 20 de lei pentru adeverinta. Ultima oara am fost in urma cu vreo 6 luni; poate s-a mai scumpit.
Este legala plata pentru eliberarea adeverintei.
Mai asteapta raspunsuri.

| gabicoo a răspuns:

Depinde de medic. Depinde de cât e de flamând. Unii îi considera pe pacienti ca fiind sclavii lor.Altii se cred Dumnezeu pe Pamant.
Asa am patit si eu.
Am schimbat medicu si acum titul e OK
Ai dreptul sa- ti schimbi medicul de familie anual

| SilviaPunct a răspuns (pentru gabicoo):

Medicul de familie se poate schimba la 6 luni. happy
Plus ca asiguratii, cel putin teoretic, primesc adeverinte si trimitere gratis.