| Losnams a întrebat:

Am o problema destul de serioasa si nu vreau mistouri sau alte prostii. Sunt in clasa a 8a si sunt foarte stresat de acest examen, câteodată ma inchid in camera si plang, desi ma pricep macar de un 8 la ambele, dar la mine mama mea vrea numai peste 9.50, la fel si diriginta mea, eu imi cunosc limitele si nu sunt de 9 50, sunt pe la un 8, sunt extrem de stresat si emotiv. Mereu imi spun ca va fi bine dar in zadar...niste sfaturi?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Crede-ma ca mama ta te iubeste foarte mult si te vrea un copil sanatos langa ea, nu unul bolnav de nervi sau in depresie. Te impinge si-ti cere mai mult, pentru ca nu stie ce se intampla cu tine in realitate.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu ea, asa cum ai facut-o aici cu noi. Spune-i adevarul, spune-i cat suferi, cat plangi si cat te chinui, spune-i tot ce ai pe suflet si vei vedea ca te va intelege.

| SkyPilot a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic sa te stresezi si sa plangi. Iti pierzi vremea si nici nu te concentrezi ca lumea la ce ai de facut.
Incearca sa studiezi astfel incat sa faci cat mai bine. Fara stress si fara frica. Ignora presiunile asupra ta. Le spui: "da mama/doamna, ma pregatesc serios, cat pot eu de bine" si exact asa si faci. Si cei de 9, 50 pot avea o zi proasta si pot lua o nota mica. Tu fa-ti datoria, fii cu constiinta impacata!

| Crackman a răspuns:

Bai... iti zic din propria experienta.
Exact la fel... esti de 8 atunci 8 sa iei.
Nu conteaza ce zice lumea atata timp cat iti faci treaba.
Nu cel ce este cu 10 la scoala reuseste ci cel care abia trece. ( idee este ca ala de 10 se scapa pe el la esec )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să iei 7

| F3d0x a răspuns:

Eu fara sa ma stresez si fara sa invat nimic am luat
8.70 romana si 8.00 la matematica fara meditatii, iar media finala 8.57.Insa nu iti recomand sa faci ca mine.Mai e mult timp pana la examen. Sfatul meu e sa nu te stresezi si sa arunci cu privirea peste formulele la matematica.La romana o sa fie usor oricum.
Bafta!

| AndreeaCristina1992 a răspuns:

1.Invata constant
2.Nu te mai stresa, deoarece nu o sa mai ai aceeasi eficienta.
3.Stai calm ca o sa fie usor, ai invatat 4 ani ca sa iei nota mica in examen?
4.Si eu am trecut exact prin asta anul acesta si totusi uite-ma, sunt la profilul dorit si la liceu dorit.
5.Invata cat de bine operele la romana din timp, nu lasa pe ultima suta de metri.Fii atent la orice chichita ca o sa te coste.La mate e de ajuns sa faci exercitii si sa fii atent in ora, trebuie doar concentrare.Stai calm, mai ai luni bune pana la examen.O sa te astepte simularea si acolo vezi cat de pregatit esti.La simulare se iau note mici, deci nu fi ingrijorat.De-obicei se dau ca sa incurajeze copilul sa invete. Poti face cu 3 puncte in plus la examen fata de simulare.Toata lumea a trecut prin asta, si o sa fie bine.Success.

| David_Lucas_1996 a răspuns:

Ba am trecut prin asta stiu cum e acum sunt clasa a 9-a la cel mai bun liceu cu profil de filologie din orasul meu cu tot cu notele mele de 5.20(mate) si 8.90(romana) asa ca are rost sa te stresezi intr-un fel, caci eu am stat prea chill si am luat aceste "mirifice" note de 5 si 8. Ba eu iti doresc mult succes si sanatate, seara buna!