| daniel2134 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema mai delicata si as vrea un sfat. Eu trec a 11 a acum si sunt la stiintele naturii, dar inca din clasa a 9 a doresc transfer la clasa vecina de filologie. Doresc transfer nu neaparat din cauza ca este mai usor profilul si implicit bac ul, ci mai mult din cauza la 2-3 colegi golani si cam mistocari cand prind ocazia. Adica am prieteni aici cu care ma inteleg bine (chiar cei mai destepti din clasa), dar faptul ca sunt cativa colegi putin cam "jegosi" (2-3 cam asa) si faptul ca probabil nu as lua bacul aici ma fac sa ma mut de aici. Adica am avut niste medii chiar bune, dar luate pe baza copiatului, si la matematica si bio/fizica/chimie la bac nu simt ca m as descurca. La clasa de filologie cam jumate de clasa sunt numai golani care au avut mici probleme si scandaluri in trecut, dar cu care ma am ok, si mai e un grup cu care ma stiu bine, dar acest grup e considerat "cei mai prosti din clasa". Aici totusi nu simt ca as avea probleme cu bacul, ca ma descurc foarte bine cu geografia si istoria, in schimb pe limbi straine sunt cam praf. Totusi faptul ca la filologie nu am avut tangente cu nimeni si bacul mai simplut ma fac sa ma transfer, in schimb stiintele naturii pare si mai sigur de viitor, prietenii pe care ii am aici nu sunt sa zic "marginalizati" de ceilalti precum in clasa de filo, dar bacul mai greu si acei 2-3 colegi pe care nu ii agreez ma fac sa fiu super indecis. Pe prieteni ii aleg pe cei de la stiinte, pe baza de bac filo, medii pana acum am avut bune, la filo as fi printre cei mai buni dar nu stiu, sa fiu cel mai destept dintre prosti, sau cel mai prost dintre destepti? Poate ca sunt cam idiot, dar vreau un sfat, e 100% alegerea mea, dar sunt nelinistit, vreau pareri sa dorm noaptea mai linistit. Inclin spre real pentru ca sunt mai multe oportunitati, cu bacul pana la urma ma apuc si invat, dar acele persoane pe care nu le sufar ma cam retin. Cererea de transfer am pus-o si mi-a mai ramas doar diferenta, la care ma gandesc serios sa o pic intentionat. Daca nu ar fi fost in clasa asta de stiinte aceste persoane niciodata nu ma gandeam la vreun transfer, totusi... Astept niste pareri, fara mistouri, va rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Situația e una foarte serioasa si, nu prea. Înainte de a lua orice decizie, trebuie sa fii împăcat și sa înțelegi ideea ca pe primul loc te pui pe tine, tu sa fii ok și pentru tine sa îți fie ușor și sa te descurci, cum ai specificat și tu, simți ca nu vei lua bacul sau ca nu te vei descurca prea bine din cauza mate bio etc, și asta e lucrul pe care trebuie sa îl analizezi și la care sa te gândești, ca asta e cea mai importanta problema, bacul, nu colegii, și știu, e greu sa suporți, sa mergi la școală zilnic și sa ai în clasa niște ratați fără viitor care îți fac viata grea, dar concentrează-te pe ce trebuie sa faci, ce e cel mai important, și anume bacul. Nu contează ca ai terminat un liceu pe filo sau pe real, următorul pas pe care îl vei face în viata după bac, nu va fi influențat de liceul pe care l ai urmat, poți da la orice facultate, chiar nu are nicio relevanta. Și din câte am citit, se pare ca te ai descurca mai bine pe filo iar bacul ar fi mult mai ușor pentru tine, dar problema sunt colegii ca sunt prosti, însă tu te înțelegi cu ei deci e un bonus, astfel, alegi varianta mai puțin rea, și anume a doua.

Acum, dacă tu crezi ca te ai descurca la bac și dacă ești pe științe și mai important dacă îți place acest profil, te sfătuiesc sa iei atitudine împotriva colegilor mistocari, sa înfrunți problema, nu sa fugi de ea! Eu am pățit asta, sunt a 12a și chiar regret ca nu am luptat, am avut aceeași problema, cu câțiva colegi mistocari și nesimțiți, eram a 9a și pe atunci nu aveam cine sa ma îndrume sau sa ma încurajeze sa ma ridic și sa le fac fata, asa ca am ales sa fug, sa ma transfer la un alt liceu, care e puțin mai slab decât celalalt dar asta e, in viata faci greșeli pentru a învăța lecții, dar e bine sa înveți din greșelile altora.

Eu îți propun sa te concentrezi și sa analizezi ceea ce îți place, crezi ca te descurci la bio mate etc? Ai șanse mari de reușită la bac? Te vei descurca? Îl vei lua? Îți va fi ușor sa înveți?
Puneți întrebările astea și vezi care e răspunsul, dacă ai analizat situația și ai ajuns la rezultatul ca mai bine te transferi pentru a-ți fi mai ușor cu bacul, fa o! Nu te mai gândii la nimic altceva, decât bac, acela e cel mai important și chisr un must, restul, sunt chestii temporare, gândește te ca după liceu, dacă 2 ani max mai ții legatura cu colegii d e liceu, după se evapora totul, și plus asta e ultimul an în care te poți transfera, reușita ta la bac depinde de alegerea pe care o faci, asa ca fa o înțelept și fără alte piedici.
Dar dacă ai tras concluzia ca mai bine ramai unde ești dar te presează gândul ca sunt colegii aceia mistocari, trebuie sa te concentrezi sa faci o schimbare, sa te ridici împotriva lor și sa nu le mai permiți dacă te deranjează, nimeni nu o va face pentru tine, în viata asta te ai doar pe tine, think!
Good luck

| daniel2134 explică (pentru NonZarek):

Imi e ca daca merg pe filo in clasa aia o sa scad si mai mult si o sa ma apuc de chestii nasoale, la stiinte printre elevi oarecum "model" poate ma si ridic incet incet

| NonZarek a răspuns (pentru daniel2134):

Asta cu scazutul din cauza colectivului e un mit, dacă era riscul sa te apuci de ceva nasol, o făceai pana acum. Ai voința, nu vei scădea, de aia ți am spus sa te gândești la ce e important și sa ști pe ce sa te concentrezi.

3 răspunsuri:
| gabriel2004o a răspuns:

Pai vorbește cu dirigintele/directoarea ca din a 11-a e puțin cam complicat
In sensul ca se fac transferuri din excepții
Dar vezi dacă ai noroc