| stefy1ma1john a întrebat:

Salutare, TPU! Am si eu o intrebare laughing! Sunt clasa a 8-a si anul asta trebuie sa ma decid la ce specializare / domeniu sa intru deoarece nu vreau sa fac matematica pentru ca o urasc la fel si cu limbile straine! App sunt din Giurgiu si am ales liceul "Maiorescu" profil uman dar nu stiu ce specializare / domeniu sa aleg dintre filologie sau stiinte sociale! Pentru asta vreau sa stiu la ce se da bacul! Acum o iau si eu ca Virgil Iantu raspundeti numai daca stiti!

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Ai zis că nu îţi plac limbile străine, iar filologia pe asta se bazează. Nu zic că nu vei face două sau trei limbi străine şi la Ştiinţe Sociale, dar nu vei da teză la latină ca la Filologie, iar accentul se va pune pe istorie şi pe materiile socio-umane ( logică, psihologie, economie, filosofie ). Matematică faci la ambele profiluri, la filo până în clasa a unsprezecea când va fi înlocuită cu o materie numită Ştiinţe, iar la Ştiinţe Sociale faci 2 ore pe săptămână tot liceul, dar chestiunile sunt simple şi nu vei face Ştiinţe ca la Filologie. De asemnea, la SS într-a unsprezecea scăpi şi de latină, şi de bio, chimie, fizică. Alegerea îţi aparţine în final.

7 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Păi dacă nu îţi plac limbile străine, alege Ştiinţe Sociale. Şi la Filologie, şi la SS dai Bacul la: română, istorie şi o probă la alegere dintre următoarele obiecte: geografie, logică, psihologie, economie, sociologie, filosofie. Asta dacă va rămâne la fel Bacul şi peste 4 ani, când vei da tu.

| stefy1ma1john explică (pentru Amaya):

K mersi pentru raspuns! Asa voi face! App care este diferenta intre Filologie si Stiinte Sociale? De ce imi recomanzi Stiinte Sociale si nu Filologie? Cred ca ai vazut ca am scris ca nu imi place nici matematina nu?

| stefy1ma1john explică (pentru Amaya):

Care este diferenta intre Filologie si Stiinte Sociale?

| stefy1ma1john explică (pentru Amaya):

Scz ca am intrebat de doua ori dar credeam ca nu imi mersese din prima!

| stefy1ma1john explică (pentru Amaya):

K mersi pentru raspuns! Asa voi face! Ai castigat funda! Felicitari! App m-am decis si stiinte sociale scrie pe mine! Ms inca o data!

| Amaya a răspuns (pentru stefy1ma1john):

Ai zis că nu îţi plac limbile străine, iar filologia pe asta se bazează. Nu zic că nu vei face două sau trei limbi străine şi la Ştiinţe Sociale, dar nu vei da teză la latină ca la Filologie, iar accentul se va pune pe istorie şi pe materiile socio-umane ( logică, psihologie, economie, filosofie ). Matematică faci la ambele profiluri, la filo până în clasa a unsprezecea când va fi înlocuită cu o materie numită Ştiinţe, iar la Ştiinţe Sociale faci 2 ore pe săptămână tot liceul, dar chestiunile sunt simple şi nu vei face Ştiinţe ca la Filologie. De asemnea, la SS într-a unsprezecea scăpi şi de latină, şi de bio, chimie, fizică. Alegerea îţi aparţine în final.

| Sherby a răspuns:

Filologie daca vrei sa te faci filozof sau profesor, iti recomand stiinte socio-umane iti vor fi mult mai folositoare in viata iar al bac nu va fi asa de greu. Acum nu cunosc licee din Galati sper sa ai bafta in a alege unul potrivit pentru tine.

| stefy1ma1john explică (pentru Sherby):

Stiinte socio-umane adica Stiinte Sociale-profil uman?