| PatruCalin a întrebat:

Am si eu putina nevoie de ajutor la programare.
Îmi poate explica cineva ce este un graf neponderat, va rog?

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Ca sa aflam ce e un graf neponderat ar trebui sa stim ce e ala un graf ponderat.

Un graf ponderat are asociata fiecarei muchii un "cost" sau o "pondere"

Exemple practice :
O retea de orase, muchiile sunt soselele si ponderile sunt lungimea soselelor.
Ponderile sunt capacitatea maxima a unor parti dintr-un sistem.
Tot ele pot reprezenta costul de energie/combustibil pentru traversarea unei muchii
etc.

Ce e un graf neponderat?
Un graf care nu e ponderat, nu are atribuita acea pondere pentru fiecare muchie.