| SAFEandSOFT a întrebat:

Anul acesta o sa termin liceul si doresc sa imi continui educatia in Canada. Problema este ca nu stiu exact ce pasi trebuie urmati pentru acest lucru. Ma poate ajuta cineva? Trebuie sa specific ca nu dispun nici de banii necesari, insa stiu ca poti primi cumva un imprumut care va fi returnat dupa terminarea studiilor.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cauta universitati din Canada care primesc studenti straini si vezi in conditiile cui te incadrezi. Apoi trimite datele cerute (iti vor spune ei exact ce vor) si vezi care te primeste. In general, o sa-ti ceara medii penste 9 sau 9, 50 in toti anii de scoala, medie la bac peste 9, 50 si participari la concursuri si olimpiade nationale (eventual si premii) pentru a te accepta. De-abia dupa ce ai un accept ferm de la o universitate te vei interesa de credit. Nu stiu daca nu e prea tarziu, in general cautarea asta incepe pe la sfarsitul clasei a zecea, fiindca dureaza mult sa obtii actele cerute si sa iti evalueze ei cererea (iti raspund si dupa 6-8 luni).

| SAFEandSOFT explică:

Cum as fi putut face cererea pe clasa a 10-a daca ei au nevoie de toate mediile + media de la bac?

| Brigaela a răspuns:

Cauti universitatile si le trimiti aplicatia cu mediile de pana atunci. Si ei iti dau un raspuns, in care iti precizeaza ce iti cer in continuare. Si tu stii clar ca daca indeplinesti conditiile te vor aceepta, daca nu, nu. De obicei, studentii care vor sa studieze in strainatate trimit aplicatii la 5-10 universitati, mai bune si mai slabe si aleg la sfarsit din cele care ii accepta.

| SAFEandSOFT explică:

Inteleg. In legatura cu banii necesari pentru a sta si studia acolo. Cum as putea obtine o bursa (sau un imprumut) pentru asa ceva capabil sa plateasca scolarizarea + o suma lunara?

| Brigaela a răspuns:

Daca ai note foarte bune aici, poti obtine o bursa care sa acopere scolarizarea si, odata ajuns acolo, sa iti gasesti un serviciu part-time pentru restul. Un imprumut nu poti obtine daca nu esti cetatean canadian.