| anonim237 a întrebat:

As vrea sa intreb daca as putea face doua facultati la buget (din cate stiu eu nu se poate, dar m-am gandit sa cer parerea mai multor oameni). As dori sa urmez cursurile facultatii de muzica din Iasi si ale celei de teologie ortodoxa din acelasi oras.
As mai dori sa stiu daca pot face mai mult de o specializare la conservator (dirijat orchestral si muzica bizantina).

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| alessia5158 a răspuns:

1. Statul te va subventiona "de la buget" o singura data pentru fiecare ciclu de studii(licenta, master). Asadar, daca urmezi doua programe de studii /specializari de licenta la doua facultati diferite sau doua programe/specializari din cadrul aceleiasi facultati vei primi subventie numai pentru un singur program/specializare. La fel se intampa si in cazul studiilor masterale --- un program de master poate fi "la buget", celelalte pot fi numai "la taxa".
2. Da, se poate --- vezi confirmarea in Metodologia de admitere : https://www.arteiasi.ro/site/?page_id=260

| Adry05 a răspuns:

Nu poti la buget, una din ele va fi automat la taxa ori chiar ambele la taxa daca nu intri la buget la niciuna.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu poti sa faci 2 facultati la buget dar poti sa faci o facultate la buget si o postliceala tot la buget.

| Violleta2022 a răspuns:

Legea spune clar ca, la buget poti face doar 1 singura facultate.
Daca doresti mai multe facultati sau specializari, toate celelalte sunt pe buzunarul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti faci doua facultati la buget