| Denis_Denis_1999_RGmW a întrebat:

Salutare TPU, doresc sa stiu ce a vrut sa spuna Brancusi prin acest aforism : Cine nu a fost frumos la 20 de ani, puternic, țeapăn la 30 de ani, bogat la 40 și înțelept la 50, acela nu mai poate fi nici frumos, nici puternic, nici bogat și nici filozof.

Răspuns Câştigător
| Kevinn2000 a răspuns:

A vrut să spună că dacă toată viața ( până la 50 de ani ) nu ai avut acele calități menționate de el, la vârstele respective, nu le mai poți avea niciodată.
Eu nu sunt total de acord, dar ți-am spus ce cred eu că a vrut să transmită.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A vrut să spună ceva despre el, și a reușit să se caracterizeze foarte bine.

| Zuzu1991 a răspuns:

E foarte simplu: inseamna ca trebuie sa bati fierul cat e cald, ca dupa aia nu o sa mai poti SI o sa iti para rau

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fiecare lucru la vremea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu e nicio mare vorbă. Omul cu vârsta se degradează. Daca nu ai fost frumos, puternic, bogat sau filosof în tinerețe, nu prea ai cum sa renaști ca pasarea Phoenix la batrânețe. Un mic asterix aș pune la bogăție, aia poate veni mai târziu în viață, în rest a zis lucruri evidente.