| emipenet a întrebat:

Este posibil sa inveți 8-10 ore pe zi? Serios acum, e cineva pe aici care face asta? Chiar functioneaza sau doar pierzi timpul?

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Eu cred ca 8 ore se poate, dar trebuie sa ai un program bine definit, cu pauze, un somn odihnitor, masa corespunzatoare, gandeste-te ca elevii au 7 ore pe zi deci cu siguranta poti invata acasa 8 ore poate chiar mai mult

| JicaContra a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Poti sa visezi tu mult si bine ca elevii CHIAR INVATA 7 ore pe zi, ca se duc la ore, e cu totul si cu totul altceva, dar chiar invata in timpul asta?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca iti dai interesul, poti invata si in 4 ore cât altii in 8-10 ore. Poti incerca si in 10 ore dar daca nu se lipeste nimic, e timp pierdut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate dacă ești motivat. Eu așa am reușit să intru la facultate pe locul 1. Dar fiindcă am neglijat mișcarea. am ieșit cu un suflu sistolic cardiac, și au fost necesari apoi ani de zile ca să îl remediez.

| Ineys a răspuns:

Daca e o pasiune se poate. Daca o faci fortat pierzi timpul.

| WhiteLife a răspuns:

Da, am învățat în sesiune 8h/zi, dar nu e recomandat. E bine să înveți din timp și să faci pauze. Poți încerca metoda Pomodoro (este și aplicație).

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca esti la facultate vei vedea ca este total posibil sa inveti 8-10 ore, poate chiar mai mult, pentru ca nu ai invatat nimic tot semestul. Am avut examene pentru care am invatat si 20 de ore dupa care m-am prezentat la examen fara sa dorm, dopat cu multa cafea laughing.
Daca nu poti sa inveti atat, invata putin in fiecare zi, oricum e important sa stii sa inveti, sa stii cand si cum sa faci pauze, sa inchizi orice sursa de distragere.

| Kevinn2000 a răspuns:

Da, este posibil, dar nu e pentru toți oamenii. Trebuie să îți facă plăcere să înveți, să te pasioneaze, să vrei să afli mai multe informații.
Pe lângă toate astea, trebuie să faci și puțin efort fizic ( o mică încălzire, niște flotări, nu trebuie neapărat să fie un antrenament de o oră ), să ai o alimentație decentă. Asta ca să nu te simți obosit și fără chef de a învăța. ( bineînțeles, depinde de la om la om, dar așa ar fi indicat ).

| AlexMh a răspuns:

Nu nu poti sa inveti 8-10 ore pe zi in mod eficient la fel cum nici sa muncesti nu poti (cel putin in mod continuu). Studiile arata ca e contraproductiv. Nu faci decat sa inveti mecanic anumite lucruri, si cel mai probabil pana a doua zi uiti majoritatea lucrurilor fiindca o sa ai o varza in cap.
Daca iti structurezi ce ai de invatat foarte bine, in 4 ore pe zi ar fi perfect. Daca vrei sa studiezi dar o sa o faci cu pauze de minim 1h la 2h, si poate tragi si un pui de somn, nu vad de ce nu.