| alexmihailul a întrebat:

Salutare TPU îmi puteți face o comp de argumentare la Popa tanda ca este nuvela
Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Ionut621 a răspuns:

Opera literara "Popa Tanda" de Ioan Slavici este o nuvela, deoarece are toate caracteristicile acesteia.
Definitie.
3-4 trasaturi ale nuvelei.
In concluzie, opera "Popa Tanda" de Ioan Slavici este o nuvela.

Fa-ti-o singur ca esti mare, clasa a8a. Pune burta pe carte si lasa PC-ul.

| baiatul122001 a răspuns:

Nuvela este o specie a genului epic in proza cu un singur fir narativ, un conflict epic, interesul naratorului si un numar semnificativ de personaje.
Textul " Popa Tanda" de Ioan Slavici, apartine speciei nuvela, deoarece contine momentele subiectului, urmareste un singur fir narativ, iar dimensiunea este medie.
In primul rand, nuvela debuteaza cu expozitiunea, in care se prezinta parintele Trandafir care slujeste in satul sau natal, intriga ne arata ca preotul a fost mutat in satul Saraceni, din cauza comportamentului sau.
Desfasurarea actiunii prezinta saracenenii, care il displac pe noul lor preot tot din cauza comportamentului acestuia. Punctul culminant il prezinta pe preot ca incepe a.si renova casa, iar satenii, vazand asta considera ca acesta este omul dracului, dar deznodamantul prezinta faptul ca preotul si.a terminat casa de renovat, iar oamenii vazand asta spun ca preotul este omul lui Dumnezeu
In al doilea rand numarul de personaje este semnificativ, naratorul este aparent obiectiv prezentand evenimentele la persoana a 3 a, dar pe alocuri se mplica afectiv, fiind moralizator.
In concluzie, textul "Poapa Tanda " apartine speciei nuvela, deoarece contine toate elementele definitorii ale acesteia