| SasaSasa2000 a întrebat:

Salutare TPU, Întrebare despre curentul electric, pe încărcătorul meu pentru telefon scrie 240V 60Hz,
- acest 60Hz înseamnă că curentul își schimbă direcția de mers de 60 de ori pe secundă?
- 1 Hertz înseamnă că merge o dată așa →, sau înseamnă că merge și → și ←?
Deci 60Hz înseamnă că merge de 60 de ori→ și de 60 de ori← SAU de 30 ori ← și de 30 de ori →?

Daca mai doriți să adăugați ceva, va rog.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

240V e o tensiune medie. Valoarea maximă a tensiunii este 240V*radical de ordinul 2 din 2 = 240V*1.41.=339V

În timpul de 1/60 secunde tensiunea pleacă de la 0V, urcă până la 339V, apoi scade la 0V și coboară sub 0V până la -339V, apoi urcă din nou la 0V

Deci un Hz înseamnă că merge o dată așa → și o dată așa ← pe secundă

60Hz înseamnă că merge de 60 de ori→ și de 60 de ori ← într-o secundă.

1/60 se numește perioada T. Jumătate de perioadă curentul merge într-un sens și jumătate de perioadă merge în celălalt sens.

https://i.imgur.com/hO33Iqo.jpg

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Hertz
O unitate de frecvenţă egală cu un ciclu pe secundă. În curentul alternativ, numărul de schimbări ale polilor negativ şi pozitiv pe secundă.

| Brizbriz a răspuns:

Dap, oscileaza de 60 de ori pe secunda
ce sa mai adaug... hmmm
curentul alternativ e PERICULOS, exact de aia, iar initial Tesla care era cu, curentul alternativ, vs Tomas Edison care era UN IMBECIL (mi se rupe ca a inventat becul cu incandescenta, o sa dovedesc imediat cat de IMBECIL A FOST) vroia curent continuu, si il phootea la melodie pe toate partile si pe toate gaurile pe Tesla pentru ca, curentul alternativ e periculos

ei bine, curentul continuu NU poate fi transportat... PUNCT, cu alte cuvinte IMBECILUL de Edison, vroia cate o centrala electrica la fiecare a doua casa, vs ala alternativ care poate fi transportat sute de kilometrii cu pierderi minime

in experienta mea pur personala, am incercat sa lungesc un prapadit de incarcator de camera de supraveghere, pe cablul lui, cu un prapadit de metru, si NU A MERS