| utilizatortpu8998 a întrebat:

Salutare, TPU! Ma aflu la liceu si studiez limba franceza si as dori sa trec la germana(stiu ca este posibil). Eu am studiat tot franceza si in 5-8, insa acum realizez ca este mai bine la germana intrucat pretentiile profesorului sunt mult mai scazute decat cele de la franceza. Intrebarea este: cum trebuie sa procedez? Va trebui sa dau diferente?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vrei sa schimbi o clasa doar pentru o materie?
Ai ideea macar cat de grea si imposibila este gramatica limbii germane, comparatia cu cat de usoara este franceza, pe acre oricum o faci de 4 ani?
Posibil ca din afara sa ti se para floare la ureche, dar este taman pe dos. mai ales ca nu te astepata nimenis a o iei de la zero cu germana, ci tot de la nivelul anului 4 de studiu. Crezi ac esti caopabil sa asimielzi 4 ani de limba germana intr-o luna? Ca ai de dat teza si te aculta la germana....stii sa vorbesti, sa conjugi verbele si sa formezi propozitiile?

| utilizatortpu8998 explică (pentru Violleta2022):

Deci, 1 la mana cunosc limba germana, 2 la mana nu voi da niciun fel de teza la real din aceasta materie, 3 la mana eu am cerut informatii referitoare la modul in care pot sa schimb limba 2, si nu in ultimul rand, nu doresc sa schimb nicio clasa.