| thunder11 a întrebat:

Salutare TPU, momentan sunt in Uk dar o sa ma mut in Romania si o sa fiu clasa a 9-a la liceu, vreau sa stiu si eu ce se face la liceul sportiv si liceul militar si cum decurg orele si ce profil foloseste cea mai putina matematica va rog

2 răspunsuri:
| PussyCrusader a răspuns:

Profilele fără matematică din cate știu sunt:

-filologia in care din clasa a 11a nu mai faci deloc matematica și dai bacul la romana, istorie și alegere dintre logica, geografie și alte materii;

-stiinte sociale la care faci matematica până în clasa a 12a doar că bacul este la fel cu cel de la filologie;

Ce se face la liceul sportiv nu prea știu scuze, din câte știu orele sunt la fel ca la un liceu normal, adică fie de dimineață sau după amiază, 50 de minute o oră, 10 minute pauza, 20 de minute pauza de masă, și nu mai sunt teze.

| PussyCrusader a răspuns:

Apropo, la filologie in a 11a scapi și de biologie, chimie și fizica și o să ai mai multe opționale legate de română și istorie. Vei avea totuși materia Științe care îi practic biologie.