| Ioan21 a întrebat:

Salutare, TPU! Spuneti-mi si mie va rog, virgula în raport de coordonare prin juxtapunere inlocuiesti conjunctiile? un exemplu cu o explicatie daca imi puteti da..Stiti un site despre virgula cu explicatii bogate?

Răspuns Câştigător
| MedionTcO a răspuns:

Eu am cartea asta:http://www.librariadelfin.ro/......--i1097.La pagina 29 scrie ca virgula la nivelul frazei, desparte:
A.Propozitii coordonate:
1-prin juxtapunere
2-prin jonctiune...este o pagina intreaga cu asta.Da, inlocuieste conjunctia.

6 răspunsuri:
| Ioan21 explică:

Nu merge sa deschid link-ul

| MedionTcO a răspuns (pentru Ioan21):

Fara ''.La''

| Ioan21 explică (pentru MedionTcO):

Si in cartea asta imi explica bine? adica in detaliu ca sa inteleg si eu daca nu prea am habar?

| MedionTcO a răspuns (pentru Ioan21):

O sa intelegi perfect...tot!

| Ioan21 explică (pentru MedionTcO):

Ok mersi!

| Ioan21 explică (pentru MedionTcO):

Auzi daca poti sa imi zici te rog :
Virgula atributiva, ca de exemplu : Eu am cumparat niste flori, de culoari diferite, din magazinul de la colt. (adica ii atribuie o informatie in plus? e corect?).
Virgula - surbordonata urmeaza regenta (nu stiu sigur daca am scris correct), ca de exemplu : Am cumparat niste carti scumpe, nu mai am bani. (gen cauza efect?