| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, sunt clasa a 12-a si am 35 de absente, din spusele dirigintelui meu, la 40 de absente o sa fiu exmatriculat, am citit mai multe informatii despre chestia asta cu exmatricularea si cu restul insa faza urmatoare este ca dirigintele meu primeste 3 scutiri scrise de parinti si poate sa motiveze si el 3 zile insa el nu vrea sa-mi motiveze absente pe 3 zile, din spusele lui si a mai multor profesoare, vrea sa ma exmatriculeze, un profesor mi-a spus ca am 34 de absente, a 34-a absenta am facut-o in dimineata aia deoarece am intarziat un minut de la ora insa de atunci nu am mai chiulit, dirigintele a spus ca am 35, s-ar putea sa-mi fi pus careva vreo absenta asa pe ascuns? Mi-e sa nu fie cativa profesori pe o mana si sa ma exmatriculeze, eu nu voi mai chiuli de acum inainte insa daca ma trezesc cu absente in plus ce-i de facut? Nu ma luati cu d-alea ca du-te la scoala ca nu stiu ce, eu am venit aici sa cer putin ajutor nu sa ma trimiteti voi la scoala, revenind. Daca dirigintele meu poate sa motiveze 3 zile de la el si nu o face, as putea cumva sa-l dau in gat cuiva? Si daca in caz ca mi se pun absente in plus fara sa fi chiulit, ce as putea face? Parintii mei stiu despre situatia mea insa au aflat cam tarziu si din spusele dirigintelui meu si din cate am inteles eu, daca trece o saptamana de cand am facut absentele alea nu le mai pot motiva insa iubita mea care a chiulit impreuna cu mine, a adus motivari de mana de la parinti dupa o luna sau 3 saptamani de cand facuse absentele si i s-au motivat toate absentele din saptamana aia, la medic nu am putut merge sa fac rost de scutire deoarece daca eram bolnav sau aveam ceva, trebuia sa merg la el din prima zi ca sa-mi dea motivare, daca mi-ar fi trecut imi spunea ca nu poate sa-mi dea, motivari scrise de parinti nu mai am deoarece le-am folosit pe toate. Putin ajutor?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca ai deja 35 de absente nemotivate, este bine sa nu mai lipsesti niciodata anul asta, ca sa nu fii exmatriculat.
Din pacate, nu se pot primii scutiri medicale retroactive.
O alta varianta este sa nu-ti pese de ele ...si sa repeti anul scolar.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh, pai daca ai scutire de la parinti, mergi eventual cu parintii la director direct. Invocati probleme de familie, orice, se gaseste.

| AC4S4 a răspuns:

Ar putea parintii tai sa vina la scoala si efectiv sa se uite in ce date sunt absentele. Sa se uite astfel:
- Daca absentele nu sunt in ordine cronologica, e ceva dubios.
- Daca se observa o absenta ingramadita intre altele doua.
- Daca exista absente in zile in care nici nu aveai materia respectiva.
- Daca exista absente la orele la care esti sigur ca ai fost.

Oricum, profesorii pot avea probleme grave daca pun absente doar asa. Nu cred ca ti-ar pune cineva absente fara motiv.

"Daca dirigintele meu poate sa motiveze 3 zile de la el si nu o face, as putea cumva sa-l dau in gat cuiva?" - Asta nu inteleg. Adica daca dirigintele nu vrea sa faca ceva ilegal cerut de tine? Nu mai degraba te da el in gat?

E adevarat, dupa o saptamana nu mai poti aduce motivari. Dirigintele hai ca mai trece cateodata cu vederea. Mai important e sa nu motivezi absente de lunile trecute. Din noiembrie, de exemplu, le poti motiva ca inca nu s-a facut situatia. Dar, trebuie sa vrea si dirigintele.

Cel mai bine e sa discute parintii cu dirigintele, fata in fata. Iar tu, sa nu mai faci absente. Daca ramai la 35 de absente, iti scade media la purtare la 7, dar nu esti exmatriculat.

| daren123 a răspuns (pentru AC4S4):

"Daca dirigintele meu poate sa motiveze 3 zile de la el si nu o face, as putea cumva sa-l dau in gat cuiva?" - Asta nu inteleg. Adica daca dirigintele nu vrea sa faca ceva ilegal cerut de tine? Nu mai degraba te da el in gat?

Nu cred ca este ilegal din moment ce el ne-a spus ca poate sa motiveze 3 zile de la el si 3 de la parinti, am lipsit deoarece trec printr-o perioada mai grea a vietii mele si nu ma simt deloc ok, in momentele alea as fi preferat sa ma sinucid decat sa merg la scoala iar iubita mea a ales sa stea cu mine si sa ma ajute sa ma simt mai bine. Dar din moment ce dirigintele a spus ca poate sa motiveze 3 zile de la el nu vad de ce unui elev i-ar motiva iar unui alt elev nu.

| runtyhypnotist a răspuns:

Sa presupunem să rămâi cu absențele astea 35 nemotivate. si te duci la toate orele de acum în colo. exista camere de filmat in școala ta, ca e obligatoriu prin lege. dacă îți apar absente si tu ai fost la școală, sigur pe undeva te-a filmat vreo camera. așa că te duci la director și îi povestești care-i treaba, dacă nu te crede, îi spui să se uite pe filmări. dacă și directorul e în mână cu aia care te vor exmatriculat, te duci la inspectorat. sper ca te-am ajutat

| daren123 a răspuns (pentru runtyhypnotist):

Avem camere de luat vederi in scoala insa nu functioneaza, sunt asa ampulea acolo deoarece ma batusem cu un baiat fix in fata unei cameri si nu a aflat nici un profesor sau dirigintele. Sunt puse doar de fenta acolo.