| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu in clasa a noua, pe profil de stiinte ale naturii si ma confrunt cu o problema.
Eu fac la scoala anumite materii pur si simple inutile, ce nu au legatura cu profilul meu. Asa ca am facut o lista cu materii ce daca ar fi eliminate, s-ar elibera o zi din saptamana(de exemplu cea de vineri), astfel weekendul durand 3 zile, iar statul platind mai putin pentru profesori. Eu fac in mod normal 6 ore pe zi.
In loc de 4 ore de romana si 4 de mate sa se faca doar 3 de fiecare. Sa se faca decat o ora de informatica in loc de 3. Sa nu se mai faca religie, muzica/desen.
Deci in total 6 ore, fix cate am eu intr-o zi. Cine ar pierde din aceasta reforma, daca mi se permite sa o numesc asa? Eu cred ca nimeni.
Voi ce parere aveti?
Oare o fi bine ce zic?

14 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Și eu am terminat științe ale naturii și crede-mă că dacă o să dai la facultate, o să realizezi că orarul din liceu e pământ de flori. Sunt de acord că se studiază multe lucruri inutile, dar nu cred că e așa insuportabilă o oră de desen sau una de muzică. Religie poți opta și singur să nu studiezi, eu cel puțin așa am făcut.
Și chiar dacă ar aproba cineva ideea de a scoate orele enumerate de tine, s-ar băga alte materii sau ar plusa materiile deja existente. Programul școlar e de luni până vineri și nu o să-l schimbe nimeni prea curând.
Iar din câte știu eu, la științe ale naturii nu se fac în niciun caz 3 ore de informatică, ci una. Matematica și română merită 4 ore, întrucât sunt materii de bac și sunt destul de complexe. Eventual poți să te plângi de anumiți profesori că nu valorifică aceste ore, dar asta e altceva.
În concluzie, cconcentrează-te pe studiile tale și nu te mai gândi la astfel de șuste pentru că oricum nu ajungi nicăieri cu ele

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

Ok. multumesc pentru sfaturile tale. Dar la scoala unde sunt eu aparent facem 3 ore de info. Adica 1 de info si 2 de TIC, dar profa face cam numai info cu noi si na

| sierra1 a răspuns:

"Sa se faca decat o ora de informatica in loc de 3. "

aici ai două greseli:
1 - să fi scris : "Sa NU se faca decat..."
2 - informatică ai doar una oră NU trei

Eu zic să lași româna cu 4 ore că e de bine!

| Adry05 a răspuns (pentru sierra1):

De parca i-ar si invata sa scrie sau altceva, la romana se studiaza strict opere de bac si comentarii, toceala de comentarii etc. Nu se face gramatica daca aia credeai.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu chesti dintr-astea invatatm la scoala. Vorba luiAdry

| sierra1 a răspuns (pentru Adry05):

" De parca i-ar si invata sa scrie...Nu se face gramatica daca aia credeai"

Zăăău? deci: să trăiască analfabeții! asta trebuie să ințelegem?

Eroare: comentariile/compunerile le verifică profa/proful și-ți trage o dungă roșie (și probabil îți trage și din notă) unde scrii agramat

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se vede

| Sn4k3 a răspuns:

Ar fi bine sa fie asa, dar nu cred ca esti primul care s-a gandit la asta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Asa consideram si eu ca sunt inutile, insa am mai invatat cate ceva in cei patru ani ai mei petrecuti la stiinte happy.De ele nu scapi, au incercat multi, suntem un fel de filo cu mate si apoi stiinte insa cam asta e profilul.Ia-o ca pe ceva constructiv si fii atent/ă la ore ca sa prinzi din clasa si sa nu iti bati capul cu ele. Si gandeste-te si la cei carora le place mult matematica, dar si istoria e o paiune pentru ei.Nu au si ei dreptul la o ora pe saptamana? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe lângă că e o tâmpenie tot ce ai scris, fac o remarcă:
statul ar câștiga mutând niște profesori care plătesc taxe la stat în rândul șomerilor cărora oricum trebuie să le dea bani?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prietene, statul consuma bani cu profesorii, nmchiar nu realizezi? Adica sa zicem ca un prof primeste 1000 de lei, dar el prin taxe ii da statului inapoi 300 de lei. Tot in pierdere iese.
Acei profi ar putea sa aiba si ei o meserie utila, prin care sa faca ceva cu adebarat util. De exemplu ar putea sa fie muncitori, tamplari, electricieni, zugravi sau orice altceva mai bun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi fac ceva util conform calificării lor
dacă nu ți se pare ție util e cu totul altceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect, my bro

| ibaal a răspuns:

rolling on the floor si eu am facut tot stiinterolling on the floor
la vremea mea,gandeam ca si eu as mai scoate din orele de religie, desen, muzica sau cr naiba facemlaughing
romana si matematica n-as elimina-o neaparat, insa sunt alte materii practic inutile, ar cam trebui inlocuite cu ceva mai de actualitate sau scoase laughing