| Starla14 a întrebat:

Trec clasa a 12a anul acesta si sincer ma tenteaza sa ma duc la olimpiada de romana, deoarece vreau sa-mi dezvolt abilitatea de scriere si cred ca am potential... una peste alta vreau sa-i intreb pe cei care au participat ce notiuni de teorie literata m-ar ajuta si trebuie sa cunosc...

Daca puteti sa ma ajutati si cu un subiect ar fi super, deoarece am cautat peste tot si nu le gasesc si ce parere aveti despre subiecte... sunt accesibile? Am voie sa ma exprim creativ sau trebuie sa induc oarecum structura de bac?

3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Ca la orice examen cu pretentii, exista o lista bibliografica cu cartile de teorie literara pe care trebuie sa le citesti pentru a putea raspunde elocvent la intrebarile de analiza de la olimpiada. Iar lista aia ti-o pot da numai profesorii de romana, pentru ca in fiecare an se schimba pretentiile cerintelor.

| Sakura13574 a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu profesorul/profesoara de romana.In general nu trimit copii nepregatiti si ii mai ajuta cu materiale de studiu.Acum nu stiu cum e situatia in liceul tau...

| InteractiV a răspuns:

Exemple de subiecte, poti gasi pe internet. In ceea ce consta pregatirea ta, doar profesorul in cauza te poate ajuta, doar el are notiunile esentiale ce te pot ajuta. Insa, pot spune ca ai nevoie de cativa factori de baza pentru a avea vreo sansa la o olimpiada de limba si literatura romana. Vocabularul, e foarte relevant modul in care te exprimi, apoi cunostintele gramaticale si asa mai departe. Daca vei alege sa mergi, profesorul indrumator iti va prezenta diverse subiecte si ti le va oferi spre rezolvare. Daca ai ambitie si incredere in tine, nu renunta, mergi. Mult succes iti doresc!