| VladMihai18 a întrebat:

Salutare, TPU.
Voiam sa ma lamuriti si pe mine.
La facultate, la formele ID si IFR sa-mi spuneti si mie daca pot sa ma duc cand vreau eu la facultate fie la ID sau IFR?
Care este programul celor doua, gen cum se desfasoara? (Pentru ca am vazut ca IFR te duci doar in weeekend sau ceva de genul).
Si toate detaliile legate de acestea.
Multumesc!

1 răspuns:
| RainbowD a răspuns:

Salut. În cazul facultăților, ID înseamnă învățământ de la distanță,(aici nu știu exact cum îi dar bănuiesc că tot un fel de școală fără frecvență) IFR înseamnă învățământ cu frecvență redusă (din câte știu eu orele se fac doar vineri sâmbătă și duminică), iar IF înseamnă învățământ cu frecvență (ore normale de luni până vineri).

La facultate nu îi neapărat să te duci chiar la toate orele, deși ar fi bine să mergi la toate orele. Vezi și ce cerințe au profesorii, câte prezențe le trebuie ca să te lase în examen, câte absențe poți face la laboratoare și semnării etc. Dar, dacă frecventezi toate orele de obicei ai un mic avantaj față de restul când dai examenele, că de exemplu puncte în plus la nota finală. Succes. happy