| PanteaBogdan a întrebat:

Salutare tuturor!
1)Daca aria totala a unui cub este egală cu
600 cm2, atunci muchia cubului este de... cm.
2)Daca un trapez cu înăltimea de 8 cm si linia mijlocie de 10 cm are aria egală cu... cm2.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Bogdane, oamenii ăștia care vor să te ajute mai mult te încurcă.
1. Ce înseamnă un cub? Un corp care are șase fețe egale și toate muchiile egale. Este exact ca un...zar.
Dacă aria totală este 600 cm pătrați, cît este aria unei fețe?
600: 6 = 100.cm pătrați.
100 este pătratul lui 10, adică 10 x10. Deci latura cubului este 10 cm.( liniari, nu mai sînt pătrați, ca la arii).

| corolav a răspuns:

La a doua problemă enunțul este anapoda. Așa cum ni l-ai prezentat este vorba de o frază neterminată.
Nu cred că acesta este textul în sursa de unde l-ai preluat.
Ia mai uită-te și poate ni-l dai corect.

| corolav a răspuns:

Dacă te uiți mai jos, aici, printre întrebări ( vezi Hinna Bunneh) vei vedea care este formula ariei trapezului ( legată și de linia mijlocie) și vei rezolva singur.

| Elena97M a răspuns:

1) muchia este de 10 cm
2) 80 cm2
Am vazut si eu problemele astea la matematica undeva dar nu mai stiu daca pe net sau in culegere happy si sunt ff usoare spre deosebire de celelalte.
Succes maine la romana.

| Roxx123 a răspuns:

Pai,Bogdane e ff simpluhappy
Calculezi: 600:6=100cm patrati, apoi radical din 100 este 10 deci 10 este rezultatulhappy
La 2) calculezi Aria care este linia mijl X inaltimea (80 cm.)

| Deead4 a răspuns:

1.At= 6l2
muchia = l
600 :6 = 100
100 fiind muchia la patrat => muchia este egala cu 10 cm
2. pai Aria trapezului = (b + B) ori inaltimea / 2
linia mijlocie = b + B / 2
inlocuiesti in aria b+ B / 2 cu linia mijlocie
=> 10 ori inaltimea
=80 cm2
Sper ca te-am ajutat
succes la examene. daca mai ai nevoie de ajutor da-mi mesaj