| TheDarkDragon a întrebat:

Salutare.Vad cum toti nationalistii romani si "dacopatii" sustin faptul ca stramosii romanilor sunt doar dacii, si ca noi toti suntem daci si nimic altceva.Ce as vrea eu sa intreb este, unde erau dacii dupa retragerea Aureliana cand teritoriul Romaniei de astazi a fost invadat de o gramada de popoare, cum ar fi gotii, gepizii, hunii, mai incolo, slavii etc.Adica nu doar ca aceste popoare au atacat Dacia, dar unele s-au si stabilit aici pentru o anumita perioada de timp.Asta inseamna ca populatia locala ori a fost inlocuita, ori dacii s-au ascuns pe undeva si au aparut apoi din nou si asa s-a format poporul roman laughing. Adica din punctul meu de vedere, are sens ca romanii de fapt sa fie o amestecatura de popoare Europene, evident, inclusiv daci, avand in vedere traditiile si povestile care isi au originea in cultura pre-crestina a dacilor/tracilor, dar ca ADN eu cred ca avem stramosi din mai multe popoare, voi de ce parere sunteti? Apropo, nu vreau raspunsuri de la oameni care vin cu teorii din alea gen ca dacii au creeat nu stiu cate alte popoare si ca dacii au populat America si asa mai departe pentru ca daca vreau sa aud basme pot sa citesc si Harap-Alb.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Genetic, nu mai exista nici un om pe teritoriul Romaniei care vine de la o singura origine, dacica.
Amestecurile au fost nenumarate, de a lungul secolelor genele s-au amestecat, pe vrute si ne-vrute, ducand la urmasii de astazi.

Lingvistic, oamenii au doua tendinte de a prelua cuvintele si expresiile noi: fie ca sunt mai usor de pronuntat si retinut, fie "sunt la moda". Astfel, ca si la celalalte limbi actuale din Europa centrala, si in limba romana intalnim multe cuvinte asimilate din alte limbi (de aici provin majoritatea sinonimelor).

| relian a răspuns:

Esti tare de tot laughing dar e bun si asa.Cand scrii ceva ar fi bun sa si pricepi ce scrii,se pare ca la tine nu prea functioneaza asta.

Tu te intrebi unde erau dacii cand teritoriul a fost invadat de navalitori. Spui ca dacii ori nu erau ori se ascundeau pe undeva.

Dar tot tu vii si spui ca popoarele migratoare au atacat Dacia laughing au atacat ce anume? Se luau la tranta cu ursii cu lupii,ce atacau mai exact?
Odata ce tu spui,ori afirmi ca daci ori nu erau,ori se ascundeau,migratorii aia ce au atacat?
Hai zii Dacia ramase pustie,vine migratoru si ataca ce? Atacau copacii,atacau ce,se luptau aia intre ei sau cum?laughing

Grele de tot,dar e bun si asa rau.
Ok daca vrei sa fii luminat atunci spune si eu te luminez laughing
Romanii aia erau cei mai buni la razboaie, erau un imperiu, dar se pare ca le-a luat ceva timp sa cucereasca Dacia, aia ce spui tu ori altii ca la un mom dat ramase pustie laughing Cum dreacu sa ramaie pustie o tara ce sa opus unui imperiu, ce rezistase multi ani unui imperiu ce incerca mai mereu sai cucereasca?

Asa dupa tine crezi cumva ca dacii erau doata cativa, ceva gen Thor si cu fratesu sinca vreo 2 si aia faceau fata la romani laughing apoi au murit aia si gata a ramas dacia pustie.

Voi oare va auziti ce balarii scoateti,ori luati de bune de la alti balariosi? Voi nu ganditi cu capu ala sau cu ce aveti inauntru?

Dacia era puternica ca era populata,erau multi locuitori pe teritoriul ei,aveau conductaori buni,aveau terenul de partea lor,tot teritoriu era impadurit,peste jumate erau si sunt munti,apoi dealuri,peste tot paduri.

Tu crezi ca pentru unia obisnuiti cu c ampia,cu nisipu e usor sa intri intr-o padure si gata le stingi lumina alora?
De aia romanii sau chinuit pana sa cucereasca Dacia.
Dupa cucerire,dacii au ramas tot acolo, erau civili, murise doara soldati in razboi.Tu ce crezi ca al razboi mergea tot poporu copii batrani femei?
Au murit cati au murit soldati, populatia civila era tot acolo, atata in timpul ocupatiei c at si dupa retragerea alora.

Deci populatia daca a ramas pe teritoriul lor, atat in timpul dominatiei romanilor cat si duoa vorbeau limba lor.Romanii pe unde au fost si au cucerit nu lea impus alotra sa vorbeasca limba latina.Arata tu un popor cucerit de romani care vorbeau limba latina, poti? Grecia era romana, vorbau greceste, Evreii au stat sub romani 900 de ani tot timpul au vorbit limba lor, toti vorbau limba lor nu limba celor care iau cucerit.
Pe romanii nu-i interesa sa ii invee pe aia latina, ori sai oblige, nu vad ce rost ar fi avut.Pe romani ii interesa malaiu,sa faca bani,nu sai duca la scoala pe aia cuceriti laughing
Migratorii cand au venit cum ai spus s tu sau luptat,dar cu dacii,cu aia ce fusese tot timpul acolo.
Mihratorii nau cucerit nimic,pentru ca nu au putut,aia veneau din campiile asiei unde vedeau un copac odata in viata laughing de aia le era si frica sa intre pe teritoriul Daciei.
Arata pe unde au mers tatarii ori Ginghis han,ori care au mai ajuns pana prin Italia,stii? De ce nu au luat-o aia prin Dacia,sau cum se mai numea atunci? De ce toti ocoleau si o luau prin campia Panonica pe la unguri? Pt ca acolo era campie,nu erau paduri ca in Dacia,pe la noi era jale,care intra nu mai iesea laughing nu erau rute,drumuri cunoscute,totu se afunda in rauri,in munti.

Deci migratorii aia nu au cucerit nimic,care au ramas au ramas ca nu mai aveau unde merge,iar dacii iau tolerat,aia sau facut oameni de treaba,sau asezat si ei la casa lor,dar asta ca iau invatat dacii cum e sa fii om laughing
Cam asa este istoria,nu trebuie sa vezi nimic,nu trebuie sa scormoni nimic,nu trebuie sa citesti nimic sa stii toate astea,nu trebuie sa vina nimeni sa iti zica e adevarat sau nu,trebuie doara sa gandesti,aia e tot.
Plus de asta dacii dupa istoricii din timpul ala aia greci si romani,deci nu dupa mine,nu dupa altii,ei vorbeau latina,vorbeau latina dinainte dea fi cuceriti,aia era limba lor.
Deci asta o zic aia ce au trait atunci,Ovidiu si alti istorici ce au si fost alaturi de daci.
Ca vorbeau o latina vulgara,asa se exprimau aia,la fel cum zicem noi azi luite ala cum vorbeste e de la tara,asa vorbeau dacii latina.

Deci care zic ca daci vorbrau latina no zic de la ei,zic din ce au scris romanii,din ce au scris grecii,daca ai au mintit nu vad pentru ce aveau sa minta.
Eu nu zic ca vai ce scule de oameni erau dacii,adica erau f buni,ori cei mai puternici,ori buni luptatori.Dar erau destul de buni,plus ca teritoriul era in avantajul lor,erau la ei acasa, comparativ cu cei care veneau si traiau toata vaiata intre ierburi, ori mai stiu eu pe linga mari, lacuri.
Cam asta este istoria, nu aia ce ni se baga pe gat de altii, aia au alte interese.Prostia a fost sia noastra,a alora care au format Romania ca erau niste fricosi,au zis mai bine sa minta decat sarac si cinstit,asa ca au scos povestea aia cu romanii, ca noi ne tragem din daci si din romani, pentru ca vestu era bine vazut, sa fii nepotu lu Traian era una, sa fii unu necunoscut era altceva.
Aa a fost cu povestea dacii si romanii, doara o poveste.

| mastadont a răspuns:

E simplu, dacii s-au adaptat vremurilor și în timp au devenit parte din cultura dominantă. E exact cum facem noi în ziua de azi, folosim tot mai multe cuvinte și lucruri venite din cultura americană, ne adaptăm vremurilor. Bine înțeles că pentru daci procesul a fost mult mai brutal însă în esență este vorba de același lucru, schimbarea în urma unui eveniment care pune în contact două culturi. Cultura dominantă va câștiga întotdeauna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mastadont):

Ideea e ca toata teoria asta Dacica a aparut in 1800 wtf?
Iar despre Dacii astia de abia sunt cateva mentiuni in istorie, Regatul Dacic a tinut cam 200 si ceva de ani, Si nicidecum nu a fost unul "stralucitor"
Momentul lor de glorie a fost cand au provocat ceva daune prin ocupand o pozitie strategica in Muntii Transilvaniei de unde au aruncat cu proiectile in Romani, imediat dupa ce Armata "Romana" a trecut de munti Dacii au fost infranti cu usurinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista NICI O DOVADA care sa ateste ca Dacii au trait pe aici dupa anii 300`
Urmand cronologic evenimentele dupa retragerea Aureliana au venit triburile germanice, care au stat o preioada similara ba chiar mai indelungata ca Latinii (Imp Roman) In concluzie Limba romana ar trebui sa fie Dacica(Tracica) -Latina si Germana cam in egala masura
DAR Limba Romana este Latina cu influente Slavice fara pic de influenta germana sau tracica ( ok in caz ca cei care au studiat istoria vor sa ma corecteze : exista cam 100 de cuvinte de origine Tracica care mai toate SE REFERA la viata pastorala )