| RazviH a întrebat:

Salutari! Am si eu o problema legata de admiterea la facultate.M-am inscris la ASE Cibernetica Bucuresti si Facultatea de constrcutii Bucuresti.La ASE sunt in lista de așteptare, dar am o medie buna si am înțeles ca pana pe 25 cand se fac retragerile este foarte probabil sa intru.La constructii am intrat la buget si maine este ultima zi de confirmare a locului.Intrebarea mea este, maine cand voi depune la constructii va trebui sa depun diploma de bac in original, iar apoi daca voi intra la cibernetica, am cum sa ma retrag de la constrcutii si sa imi iau diploma inapoi pentru a merge la ASE? Imi cer scuze dacă nu am fost foarte explicit, dar sunt foarte stresat pe aceasta tema. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Maine fa-ti o copie legalizata notarial a diplomei de bac( sau a adeverintei daca esti absolvent de liceu 2018). Tot maine, spre a confirma locul ocupat 'la buget" la fac. de constructii, depune originalul diplomei.La momentul depunerii diplomei, cere functionarului sa-ti dea o adeverinta care sa ateste faptul ca originalul diplomei se afla depus la aceasta facultate. Respectiva adeverinta si copia legalizata a diplomei le vei folosi la ASE pentru confirmare ---aceasta,in eventualitatea ca vei prinde un loc "la taxa"! La ASE sa nu speri ca vei prinde un loc "la buget" caci, in eventualitatea in care cineva admis pe loc bugetat nu confirma,acel loc va fi ocupat, prin glisare, de primul candidat admis "la taxa" --- nicidecum de primul candidat aflat pe lista de asteptare! Pe locul astfel ramas liber la taxa va glisa primul candidat aflat pe lista de asteptare! Ori daca tu nu esti primul pe lista de asteptare (la ASE), nu-ti face sperante ca vei prinde un loc la taxa! Daca esti al doilea in lista de asteptare, ar trebui sa nu confirme doi candidati admisi la buget pentru ca tu, din lista de asteptare, sa poti glisa pe un loc la taxa.

| DennK a răspuns:

Da, sigur ca poți, doar ca am înțeles ca trebuie sa faci o cerere și dacă nu ma înșeli sa plătești o taxa pentru retragerea dosarului. Dar da, se poate. Eu am alta problema, am intrat la ULB Sibiu, va trebui sa mi confirm locul acolo ca sa nu îl pierd, și la ASE tot in așteptare sunt și eu, și nu știu dacă intru. și mai devreme am pus o întrebare in care spuneam ca nu știu dacă trebuie plătită neaparat jumătate din taxa de școlarizare pentru mai multe șanse. nu prea înțeleg cum e treaba aici. Adică dacă plătesc, îmi creste poziția pe lista? E ciudat...

| alessia5158 a răspuns (pentru DennK):

La ASE, va trebui sa platesti jumatate din taxa de scolarizare daca doresti sa ramai pana la finalul concursului. In cazul in care, dupa glisari, nu vei fi admis/a. taxa platita se restituie--- citeste articolele 24 si 27 din metodologia admiterii la licenta (http://www.ase.ro/? page=admitere)