| Lukas1994 a întrebat:

Salutari,
M-am desteptat intr-un final si am decis de cateva luni sa ma pregatesc pentru Bacalaureat. Am terminat la profilul tehnic Proiectant CAD seral. Pentru bac stiu ca probele sunt: Romana-Romana oral, Matematica, si fizica/biologie/chimie la alegere dar am inteles ca se dau si la competente digitale si la o limba straina. Intrebarea mea este, punctajul de la limba straina si competente digitale au vreun impact la media finala? Multumesc, please no hate.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probele de competententa, respectiv competentele lingvistice( romana, limba straina)si competentele digitale, nu au nicio relevanta in calculul mediei de bacalaureat caci rezultatul evaluarii competemtelor NU se exprima prin note. Media finala a examenului de bacalaureat a fost si va fi calculata si in sesiunile anului 2019 ca medie aritmetica a celor 3 probe scrise obligatorii si la alegere. Gasesti confirmarea celor de mai sus daca vei rasfoi Metodologia examenului de bac din link-ul : https://www.edu.ro/bacalaureat

p.s.

| sierra1 a răspuns:

Punctajul de la limba straina si competente digitale poate fi și ZERO și tot le treci (dar nu contează la media finală)