| kj20 a întrebat:

Salutări! Voi ce ați alege dintre filologie (intensiv engleză) și științe sociale? Care este diferența dintre ele? Am auzit că la filologie, din clasa a XI-A nu se mai face matematică, dar la științe sociale, am auzit că se face, dar decât o oră de matematică. Este adevărat? La științe sociale există Bilingv (intensiv engleză )? Pe ce materii se pun accentul la filologie, cât și la științe sociale? Fundă. big grin

Răspuns Câştigător
| ralu312 a răspuns:

Buna! Din punctul meu de vedere, aceste doua profile sa aseamana foarte mult. La filologie bilingv engleza vei face 7 sau 8 ore de engleza, pe cand la filologie simplu faci 3 ore de engleza si un optional engleza/franceza/germana. Vei invata la ambele profile latina, multa engleza, multa romana. La filologie, din clasa a 11 a nu vei mai studia matematica, chimie, fizica, biologie, ultimele 3 inlocuindu-se cu ora numita "Stiinte". Vei face, la ambele profile, stiinte socio-umane (asa se numeste aceasta ora la liceul in care voi invata eu din toamna), in cadrul careia vei invata logica (in clasa a 9 a), psihologie (in clasa a 10 a), economie (in clasa a 11 a), filosofie (in clasa a 12 a). Aceasta materie va fi studiata mai mult de cei de la profilul stiinte socio-umane si mai putin de cei de la filologie (care se vor axa pe limba romana, literatura, engleza). La filologie si, din cate stiu eu si la stiinte sociale, vei da bacalaureatul la limba romana, istorie/geografie, logica/psihologie/economie/filosofie. Haide sa lamurim si termenul "bilingv". Iti voi spune cum sta treaba in orasul meu. Exista profile cu studiu in regim bilingv a limbii engleze si franceze si profile cu studiu in regim intensiv a informaticii si a limbii engleza. Sunt doua notiuni diferite. Exista profilul matematica- informatica bilingv engleza, filologie bilingv engleza, filologie bilingv franceza, matematica informatica intensiv engleza (si intensiv informatica), filologie intensiv engleza. Aceste profile pot varia in functie de liceu si de judet. Spre exemplu, am auzit ca exista profilul stiinte sociale bilingv franceza, dar la mine in judet nu exista un asemenea profil. Tu trebuie sa te informezi foarte bine despre profilele liceelor din judetul tau, sa te gandesti foarte bine la ce liceu si la ce profil vrei sa dai, sa te gandesti foarte bine la ce oportunitati iti ofera profilul pe care il alegi si mai ales trebuie sa faci ceea ce iti place. Sper ca te-am ajutat. P.S: De curiozitate, in ce clasa esti?

| kj20 explică (pentru ralu312):

Mulțumesc mult pentru informații!winking Trec în clasa a VIII-A. happy

| ralu312 a răspuns (pentru kj20):

Pentru putin! Mai ai timp sa te informezi cu privire la profilul pe care vrei sa il urmezi! Multa bafta in noul an!