| Inked99 a întrebat:

Saluut, am terminat liceul de 3 ani și nu am dat bac-ul și acum, m-am gândit să îmi dau examenul de maturitate, puțin mai târziu.A facut cineva același lucru? Precizez că trebuie să dau la mate/romana/biologie profil resurse umane, profil tehnologic.Incerc sa îmi dau seama cum sa învăț,in ce ordine, sa știu pe ce trebuie sa pun accent, din ce surse să învăț (am câteva culegeri, caiete ale unor prieteni) dar incerc sa îmi ușurez puțin treaba. Orice sfat e bine venit. P.S: Aveți cumva vreo idee ce s-ar putea sa pice la romana sau la restul? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

1. Nu te lua după " ce pică ", nu funcționează așa, dacă tot vrei să-l dai, treci prin toate ca să fiu sigur că îl iei.
2. Iau pe rând probele la bac că am dat aceleași materii doar că mate-info
Română = programa o găsești pe net la un click distanță, îți trebuie o culegere bună de bac care să aibă răspunsurile date, te orientezi după ea să vezi ce se cere.
2. Mate
Iei subiectele din anii trecuți pe rând, 2020, 2019... toate variantele pentru profilul tău ( adică modelul, varianta pentru olimpici, examenul din vară și cel din toamnă ) Ai bareme pe net, te corectezi și te uiți peste greșeli, apoi refaci fix exercițiile pe care nu le-ai știut.
3. Biologia, alege 11-12 adică anatomie și genetică, există o carte pentru bac, ai vreo 70 pagini de invatat și fă o mulțime de teste, apoi refă-le și tot așa.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Găsești prin librarii, pe net culegeri cu materia sintetizata și exerciții.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

La matematică poți învăța pe You tube la "pauza de 10" și la Radu Poenaru tot pe yt, la română cred că sunt șanse să dea poezie, totuși nu te baza pe asta, la bio trebuie să îți alegi intre cls 9-10 și 11-12, cum ți e ție mai ușor, găsești lecții online la tot ce ai nevoie, succes