| Maryyys a întrebat:

Salve TPU! Am o sora obsedata cu pomenile. Eu sunt religioasa in mod nedogmatic. Ce fac raposatii cu un pat care se da de pomana la 1 an dupa moarte? Ea o numeste traditie ortodoxa eu o consider obtuzitate grava dar nu am argumente specifice. Nici traditia nu o cunosc Preotii si voi ce spuneti sau ce stiti? Multumesc

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Dintre toate actele de caritate din lumea asta, "pomana" ortodoxă mi se pare cel mai egoist și mai lipsit de semnificație.

Un act de caritate autentic ar trebui să fie necondiționat și dezinteresat.
Pomana nu este nici necondiționată, nici dezinteresată. Este condiționată de moartea cuiva, iar scopul ei este "să se simtă răposatul mai bine în cer și (mai ales) noi ăștia care dăm pomana mai bine pe pământ". Este deci o falsă caritate.

Dacă chiar vrei să ajuți pe cineva, nu ai nevoie să te legi de moartea cuiva. Ajuți pentru că este bine să ajuți. Te duci la casa de copii și lași trei sacoșe cu dulciuri. Cumperi unui bătrân medicamentele pentru o lună. Dai unor oameni ai străzii un sac de haine pe care nu le mai porți. Donezi sânge. Fără nici o ocazie, fără niciun motiv și fără nici o dorință de a fi lăudat pentru asta. Asta este adevărata caritate.

6 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

O altă metodă a creştinilor de a face "fapte bune". Bineînţeles tot din interes, ca de obicei, că creştinul trebuie să fie mereu motivat când vine vorba de aşa ceva, însă în cazul de faţă este un interes chiar mai demn de scârba decât de obicei.

| danay72 a răspuns:

E doar o tradiție, fără temei biblic. Dumnezeu nu cere asa ceva.

| RAY a răspuns:

Faza cu pomana stiu si eu, sora ta nu-i singura care face chesti de genu.e foarte greu sa inteleaga ca nu e corect asa ceva, acum ca da anual de pomana nu-i chiar asa dramatic, probabil toti crestini ar fi bine sa dea de pomana copiilor din africa, asia macar un leu anual nu pomana pentru ce e mort si asa judecata de apoi nu poate fi influentata de persoanele care sunt in viata conform bibliei

| GoldenZenith a răspuns:

Buna!
Dpdv al tradiției ortodoxe, ceea ce se da de pomana nu mănâncă sau nu folosește mortul. Pomana este un act de ajutor atat pentru tine cat si pentru răposat. Mai exact, pomana făcută in numele lui il ajuta pe acesta (repet, dpdv al tradiției ortodoxe si dpdv al preoților/sfinților) sa treaca la 3 zile dupa moarte vămile cerului, la 40 de zile la judecata particulara etc. Pe scurt, daca el este in alt loc decat cel in care nu exista "durere, întristare si suspin" Biserica împreuna cu milostenia celor dragi il pot aduce acolo.

Si plus de asta, e o fapta buna a ta.

| Mașka98 a răspuns:

Eclesiastul 9; 5, 6 spune: "Fiindca cei vii sunt constienti ca vor muri, dar cei morti nu sunt constienti de nimic si nu mai au nicio rasplata, caci pana si amintirea li se uita. Si iubirea lor si ura lor si gelozia lor au pierit deja si nu mai au parte niciodata de ceea ce se face sub soare."
Deci, logic, mortii nu au nevoie de nimic.

| gornistu a răspuns:

Nimic din ceea ce faci pentru un mort nu il poate ajuta. Fiecare isi alege locul dupa moarte, constient sau inconstient, atata timp cat este in viata. Iata ce scrie in Biblie:
"Şi precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata"... (Biblia ortodoxa);
"Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata"... (traducerea Cornilescu).
Cred ca la asta nu mai este nimic de adaugat.