| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face in Romania liceul daca un copil cu dizabilitati locomotorii a fost la o scoala speciala? Adica ma refer daca exista un liceu pentru aceste persoane ca sa poata faca si ele o facultate la randul lor.

Multumesc

3 răspunsuri:
| Altu a răspuns:

Aveam un coleg in facultate in carucior care avea nevoie de insotitor pentru deplasare si care a absolvit. Profesorii manifesta in general intelegere in astfel de cazuri, si ei sunt oameni, si ei au copii. Vorbiti cu profesorul sa examineze oral daca are probleme cu scrisul si probabil se va gasi intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El scrie cam incet, dar stie sa scrie. El este un om perfect sanatos la cap, isi foloseste mainile, este practic un om normal, doar ca. nu poate merge pe picioare.

| geronimo a răspuns:

Pentru incurajare, nu sunt specialist in domeniu si nici alte relati nu am, dar as sugera sa contactati inspectoratul scolar, ministerul invatamintului, organisme care se ocupa de drepturile copilului, va doresc mult succes.