| Losnams a întrebat:

Se poate realiza un transfer de la un liceu la altul având în vedere problemele acestui virus cu suspendarea anului școlar? Si ce credeti? Cand o sa se reia scoala?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula transferul fara schimbarea profilului se poate realiza in vacanta dintre trimestre sau in cea de vara iar cu schimbarea profilului numai in vacanta de vara.
Exista si unele exceptii, prevazute in Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Violleta2022 a răspuns:

Scoala se poate relua in 2-3 luni, cand virusul nu va mai face ravagii. Cel mai probabil, vacanta de vara se va transforma in perioada scolara, ca sa recuperati ce ati pierdut acum.

| Maxxxi a răspuns:

Sunt sigur ca poti face transfer la alt liceu fara nicio problema si eu m-am transferat trebuie completate niste hartii si de dat diferentele dar asta dupa ce incepe scoala, practic diferentele date sunt cam degeaba eu le-am dat dup a2 luni dupa ce am inceput scoala.Te poti transfera doar sa nu se inghete semestrul ar fi o problema.Scoala nu stiu cand o sa se reinceapa dar avand in vedere situatia data sunt sigur ca Romania nu o sa rezolve problema aceasta avand in vedere echipamentul si neseriozitatea populatiei.China care este foarte moderna a scapat de virus in cateva luni, nu cred ca Romania o sa gestioneze mai bine situatia ca ei. Oricum stai chill daca nu se ingheata semestrul nu cred ca o sa ai vreo problema.Succes!

| Losnams explică (pentru Maxxxi):

Media la purtare are vreo importanta la transfer?

| Maxxxi a răspuns (pentru Losnams):

Conteaza media la purtare, liceul cauta elevi care stiu sa se comporte cat mai educati, nu vor sa isi pateze imaginea prin batai intre elevi sau hartuieli sau alte chestii.