| Alesia_Petra_1976 a întrebat:

Se poate sa ai sin, cos, tg si ctg daca triunghiul este isoscel? Cred ca nu doar ca in carte exista o problema unde apare tg astfel.

2 răspunsuri:
| BunaZiuaMerio a răspuns:

In triunghi isoscel nu poti folosi formulele ca sa afli unghiul sau o latura.Dar sinusul de ajuta da determini aria triunghiului.Cum ar fi a×b×sin(oricare unghi) totul supra 2.

| Zozohun a răspuns:

Nu, nu poți sa ai asa ceva într-un triunghi isoscel. Poate problema spune sau ar trebui sa spună ca este un triunghi dreptunghi isoscel. Și atunci se poate. Gândește-te ca formulele sunt despre cateta și ipotenuza. Într-un triunghi isoscel nu ai asa ceva. Alea sunt laturi sau muchii.