| smashedblackfox a întrebat:

Se poate sa dau la limbi straine la germana olandeza? Si daca da, trebuie sa dau examen la germana? Nu vreau sa merg mai departe cu engleza sau franceza (singurele limbi pe care le stiu in afara de cateva cuvinte in germana). Mi-ar placea sa invat limbi nordice, nu sudice, buuut nu vreau examen la germana, pentru ca nu o sa am timp sa invat atat de multe pana atunci.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu confunzi facultatea cu un curs de limba straina! La facultate nu inveti de la zero o limba ci iti perfectionezi cunostintele deja existente si solide.
Exista situatii in care da, iei o limba straina de la inceput, ca specializare secundara, cand acea limba straina este una mai... exotica (olandeza, japoneza, araba etc) dar prima limba este obligatoriu s-o stii deja.

| bobosf a răspuns:

Nu te luadupa ardnaxur ca nu stie ce vorbeste. Da, poti da examen la romana si engleza. 2, exista si germana incepatori la facultate, ce-i drept trebuie sa stii ca nu te vor lua chiar de la 0, dar in orice caz nu e avansati...